Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Španělská chřipka škodila už v děloze

Značnou část zdravotnického personálu pečujícího o oběti španělské chřipky v letech  1918/19 tvořily ženy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Značnou část zdravotnického personálu pečujícího o oběti španělské chřipky v letech 1918/19 tvořily ženy | foto: Knihovna Kongresu

Lidé vystavení ještě před narozením účinkům viru, který v letech 1918–19 vyvolal epidemii španělské chřipky, vstoupili do života s potenciálním handicapem. Podle nové studie publikované v odborném časopise Journal of Developmental Origins of Health and Disease se u nich v průběhu života častěji objevovaly nemoci srdce. Riziko je zvlášť patrné u mužů.

Američtí vědci zkoumali medicínské záznamy stovky tisíc osob s datem narození krátce před příchodem španělské chřipky, během epidemie a v měsících po ní.

Muži narození v prvních měsících roku 1919 (jejich matky tedy byly v době vrcholící epidemie na podzim 1918 v druhém či třetím trimestru) onemocněli po šedesátce kardiovaskulární chorobou s pravděpodobností o 23,1 procenta vyšší než jejich jen o pár měsíců mladší či starší vrstevníci.

Fakt, že podobná anomálie nebyla zjištěna u žen, naznačuje, že pohlaví má nezanedbatelný vliv na vnímavost k negativním jevům během těhotenství.

Další argument pro přednostní očkování
"Výsledky naší práce ukazují, že chřipka během těhotenství může ovlivnit vývoj plodu a mít dlouhodobé následky. A to i v případě, že nemoc měla lehký průběh," říká hlavní autor studie biolog Caleb Finch z University of Southern California, "To je zvláště znepokojivé vzhledem k tomu, že současná vlna prasečí chřipky zasahuje zejména těhotné," dodává Finch.

Žen v jiném stavu je v populaci kolem jednoho procenta, mezi oběťmi prasečí chřipky je však jejich zastoupení osmkrát větší. To je důvod, proč budou přednostně očkovány proti novému kmeni viru A(H1N1), jakmile bude vakcína k dispozici.

Zajímavý poznatek přineslo zkoumání záznamů 2,7 milionu mužů povolaných za druhé světové války do americké armády. Průměrná výška vojáků narozených mezi lety 1915–1922 s každým rokem rostla. Výjimku tvoří jen muži narození na začátku roku 1919.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!