Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Spor o titul „Nejmenší ryba“

PRAHA Když před týdnem švýcarský biolog Maurice Kottelat oznámil objev nejmenší rybky a současně absolutně nejdrobnějšího obratlovce, zdálo se, že případný spor s dalšími kandidáty lze rozhodnout jednoduše pečlivým měřením. Jde totiž o desetiny milimetru.

Nový rekordman, samička „kapříka“ druhu Paedocypris progenetica, měří v dospělosti 7,9 milimetru. Žije v zaplavených tropických lesech na ostrově Sumatra. Tento druh je pozoruhodný i tím, že nemá kompletní lebku. Z trůnu nejmenšího obratlovce sesadil rybku Trimmatom nanus, která je o celou desetinu milimetru větší.

Nyní se objevil další vyzyvatel. Je jím mořský ďas z filipínského moře. „Při čtení článku (o nejmenší rybce) mě překvapilo, že výzkumníci nezmínili druh Photocorynus spiniceps,“ řekl časopisu Nature objevitel tohoto tvora Ted Pietsch z Washingtonské univerzity v Seattlu. Sameček druhu Photocorynus spiniceps totiž dorůstá délky jen 6,2 milimetrů.

Osudná skvrna v životopise
Miniaturní mořský ďas by tedy mohl být vyhlášen za vítěze soutěže Miss/Mr. Mini. Nebýt problémů v „kádrových materiálech“. Miniaturní mořský ďas má v nejbližší „rodině“ člena, který se k nejmenší rybě vůbec nehodí. Samička je totiž až osmkrát větší. Nejde o poslední „přitěžující okolnost“.

Párek mořských ďasů tvoří doslova jedno tělo. Samička nosí svého drobného partnera na zádech. Jakmile se jednou spojí, sdílí spolu dokonce i krevní oběh. To je vzhledem k řídké populaci a nedostatku světla v hlubinách moří výhodné, pár se nikdy nemůže rozejít a ztratit možnost rozmnožování. Ozvaly se ale hlasy tvrdící, že sameček druhu Photocorynus spiniceps nemůže být považován za samostatného tvora.

Ted Pietsch svůj objev hájí. „Samostatný nebo ne, to pro mě nehraje roli. Je to obratlovec a sexuálně dospělý jedinec,“ argumentuje americký biolog.
Ralf Britz z londýnského přírodovědného muzea, který se na objevu kapříka ze Sumatry podílel, však připomíná, že sameček je ke své partnerce přirostlý čelistí, a nedá se proto přesně určit jeho skutečná délka.

Rozdíly ve velikosti mezi pohlavími jsou takřka pravidlem. U malých „kapříků“ je tím větším naopak sameček. Obvykle svou partnerku přeroste jen o desetinu milimetru, jen ve výjimečných případech může být o milimetr a půl delší. Pokud by rozhodoval aritmetický průměr velikostí samečka a samičky, neměli by mořští ďasi šanci.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Stephen Hawking. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Stephen Hawking. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Stephen Hawking. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!