Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Sprchy mohou být rejdištěm bakterií

S osvěžující vodou na obličej dopadá i nezanedbatelná dávka mikrobů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy S osvěžující vodou na obličej dopadá i nezanedbatelná dávka mikrobů | foto: Reprofoto

Chicago  V hlavicích sprch přežívají bakterie, které mohou ohrozit osoby se slabou imunitou, například pacienty s AIDS nebo cystickou fibrózou. Vyplývá to ze studie provedené na Colaradské univerzitě a zveřejněné ve sborníku americké akademie věd.

V rámci širšího výzkumu týkajícího se mikrobiologických podmínek v domácnostech, školách a veřejných budovách bylo zkoumáno v devíti různých městech pět desítek sprch. Ve třetině z nich bylo nalezeno velké množství bakterie mycobacterium avium, která u některých lidí způsobuje plicní problémy.

"Jestliže po otevření kohoutku nastavíte pod sprchu tvář, pokropíte se velkým množstvím této bakterie, což zdraví neprospěje," sdělil mikrobiolog a jeden ze spoluautorů studie Norman Pace. Jeho skupina zahájila výzkum na základě údajů z denverské nemocnice. Podle nich může existovat souvislost mezi nárůstem plicních infekcí u lidí, kteří dávají přednost sprše před koupáním ve vaně.

Mezi symptomy těchto onemocnění patří únava, obecný pocit nevolnosti, trvající suchý kašel a zadýchávání. Bakterie se drží zejména ve sprchách s umělohmotnými hlavicemi a vrací se do nich i po vymytí desinfekcí.

Na rozdíl od koupání ve vaně se při sprchování bakterie dostanou do vzduchu a z něj snadno do dýchacích cest. Doporučení nechat vodu chvíli sprchou protékat, než ji obrátíme proti tělu, platí nejen pro nemocné, ale i pro těhotné a staré osoby.
Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

politik09 to je hodně dobrý ... 20:57 27.9.2009

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!