Sobota 5. prosince 2020svátek má Jitka 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Šrouby, které se v zahojené kosti rozpustí

Šrouby nyní používané pro zpevňování komplikovaných zlomenin kostí se zatím vyrábějí z titanu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šrouby nyní používané pro zpevňování komplikovaných zlomenin kostí se zatím vyrábějí z titanu | foto: Dalibor Vojtěch

Místo dvou operací pouze jedna. To je cíl mnoha vědeckých týmů, které vyvíjejí nové materiály pro chirurgické zákroky.

V současné době lékaři zpevňují komplikované zlomeniny pomocí šroubů z titanu nebo ze speciální kobaltové slitiny. Když kost sroste, musí pacient na druhou operaci, protože je nutné šrouby vyjmout.

Druhému zákroku by bylo možné se vyhnout, kdyby se používal kovový hořčík. Ten se totiž v lidském těle rozkládá a látky, které při tom vznikají, dokáže organismus vyloučit ledvinami a močí.

Ovšem je nutné dosáhnout toho, aby se hořčík rozkládal přibližně stejnou rychlostí, jakou srůstá kost. Zároveň je nutné zvýšit pevnost kovového hořčíku. Tyto problémy řeší vědci na celém světě a na výzkumu se podílí také naše pracoviště.

Jednou z možností je přidat do hořčíku další kovy a vytvořit tak slitinu. Tyto přidané kovy učiní hořčík pevnějším a chemicky a biologicky odolnějším a tím jeho rozklad zbrzdí. Přidané kovy však nesmějí být pro lidský organismus toxické, čímž se výběr zmenšuje.

V poslední době se zdá, že se naše pracoviště blíží k cíli. Již jsme vyvinuli hořčíkové slitiny, které se rozkládají výrazně pomaleji než čistý hořčík. Rovněž jejich pevnost značně převyšuje pevnost čistého kovu. K tomu, aby bylo možné z těchto slitin vyrábět šrouby a dlahy pro fixace zlomenin, je nezbytné přejít od laboratorního chemického testování v umělých roztocích, simulujících tekutiny v těle, k testování biologickému.

Cesta k cíli tedy potrvá ještě několik let, avšak vědecké týmy u nás i v zahraničí postupují velmi rychle. V budoucnu tak mohou být pacienti ušetřeni náročných a bolestivých lékařských výkonů. Použití hořčíkových slitin povede také k podstatnému snížení nákladů na operativní léčbu zlomenin.

Autor je vedoucím Ústavu kovových materiálů a korozního inženýrství VŠCHT Praha

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!