Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Stamilionový klimatický projekt v Česku láká i NASA, centrum bude v Brně

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA V České republice startuje unikátní projekt CzechGlobe, který bude zkoumat globální změny klimatu. O výzkum, který otrvá několik let, se zajímají americká NASA a francouzský METEO France. odporu získal z evropského Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Dotaci projektu ve výši 650 milionů korun podepsal ministr školství Josef Dobeš, uvedla Petra Roubíčková z tiskového oddělení ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Realizátorem projektu je Ústav systémové biologie a ekologie Akademie věd. Sídlo vědeckého týmu se 150 členy bude v Brně. Téměř polovina budou mladí vědci a doktorandi. Jde o první projekt v Česku, který se bude zabývat výhradně globální změnou klimatu a jejími dopady na lidský život ve všech jeho oblastech.

Centrum evropského významu
Projekt CzechGlobe vznikl jako reakce na silnou společenskou poptávku řešit problematiku globální změny klimatu a plnit mezinárodní závazky, které ČR v této oblasti přijala. Cílem je vybudovat v Česku špičkové výzkumné centrum evropského významu, takzvané centrum excelence.

Český tým doplněný o přední zahraniční vědce bude například sledovat výměnu kysličníku uhličitého mezi ekosystémy a atmosférou, zkoumat geologické a hydrologické cykly, v laboratorních podmínkách simulovat nárůst kysličníku uhličitého v atmosféře a zkoumat jeho dopady na rostliny.

Problémy povodní
"Všichni víme, že povodně byly v Česku vždy, ale pokud tady máme během dvaceti let třikrát stoletou vodu, pocitově vnímáme, že se zvyšuje frekvence klimatických extrémů. Pokud chceme být dobrými správci naší země, je naší povinností se na tyto změny připravit," uvedl šéf projektu profesor Michal Marek.

Marek byl jmenován profesorem pro obor ekologie lesa. Je šéfem Ústavu systémové biologie a ekologie. Publikoval 263 vědeckých prací a je považován za průkopníka moderních ekofyziologických metod používaných při terénních výzkumech lesních ekosystémů. Osobně se v 90. letech zasloužil o to, že se Česká republika zapojila do mezinárodních výzkumných programů globální změny klimatu.

Důležitou součástí projektu bude rovněž transformace výsledků výzkumu do nových technologií a výrobků, především do vývoje biopaliv 3. generace. Ta mohou být zdrojem energie při přechodu z fosilních paliv na alternativní energetické zdroje.

Evropské peníze z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace pokrývají vždy 85 procent ceny projektu. Zbytek musí předkladatel zaplatit z vlastních zdrojů.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?

Najdete na Lidovky.cz