15. listopadu 2011 17:38 Lidovky.cz > Relax > Věda

Staňte se biologem, láká obr spletený z lián

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Mladí přírodovědci "ochutnávají" biologii | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mladí přírodovědci "ochutnávají" biologii | foto: Přírodovědecká fakulta UKReprofoto

PRAHA Návštěva v laboratořích, bezplatné zapůjčení mikroskopu či konzultace s odborníky. Tak vypadají některé bonusy projektu Přírodovědci, který má pomoci vychovat zájemce o přírodní vědy.

Čtyři školáci se vydávají poznat svět. Procházejí krajinou inspirovanou fantasy příběhy jako Pán Prstenů či Letopisy Narnie a potkávají přitom „elementy“, čtveřici mýtických postav reprezentující různé přírodní vědy. Kde jsme se ocitli? Procházíme internetové stránky Prirodovedci.cz, které nedávno spustila Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy.

„Snažíme se oslovit spíše mladší studenty středních škol a žáky základních škol,“ vysvětluje mluvčí fakulty Alena Ječmíková. Naděje na úspěch je vcelku velká, protože interaktivní web v sobě nese prvky počítačových her i komunitních serverů, kde školáci tráví hodně času.

„Projekt by měl pomoci překonat neodůvodněný strach některých lidí z vědy,“ říká Alena Ječmíková s tím, že fakultě nejde ani tak o to nalákat rychle do lavic další studenty, ale spíše si je průběžně vychovávat.

Půjčte si mikroskop

Jak bude vše fungovat? Kromě čtení zpráv, prohlížení prezentací, fotek a videí v sekcích biologie, chemie, geologie a geografie se zájemci o přírodní vědy mohou také aktivně zapojit. Studenti, učitelé, ale i mladí či starší nadšenci se mohou registrovat na stránkách projektu a získat určité výhody.

„Zašleme jim průkaz přírodovědce, budeme je přednostně zvát na přednášky, uspořádáme pro ně exkurze,“ popisuje koordinátorka projektu Alexandra Hroncová. A vše bude zdarma. Učitelé zase budou moci prostřednictvím webu dojednat prohlídku laboratoří pro celou třídu nebo si třeba vypůjčit mikroskop či jiné pomůcky.

  • 2Diskuse

Najdete na Lidovky.cz