Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Starověký Babylon se vrátí do původní podoby

Muž prochází kolem kamenných reliéfů v Národním muzeu v Iráku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muž prochází kolem kamenných reliéfů v Národním muzeu v Iráku. | foto: Reuters

BABYLON Babylonské visuté zahrady Semiramidiny byly jedním ze sedmi divů antického světa. Dnes se pokouší babylonské památky zachránit jedna americká nevládní organizace a vrátit jim místo, jaké jim v dědictví lidského pokolení náleží. Podobu je ale podle agentury AFP třeba vrátit i slavné Ištařině bráně, která byla jednou z osmi babylonských bran.

Dělník s pilou řeže betonové dlaždice a jeho kolegové je rozbíjejí na kousky kladivem. Je třeba napravit to, co se zde dělo za vlády bývalého prezidenta Saddáma Husajna, tedy v letech 1979 až 2003. Tehdy byl betonovými pláty pokryt prostor mezi dvěma cihelnými zdmi zdobenými basreliéfy, znázorňujícími draky a býky. Památka stará 2 500 let tak byla velmi poškozena.

Zašlá sláva

"Snažíme se zastavit nebo alespoň zpomalit propadání brány," říká Jeff Allen, který renovační projekt Future of Babylon řídí. Ačkoli se na něm podílí americká nevládní organizace Word Monument Fund a irácká komise pro památky, hlavním finančníkem je americká vláda. Babylón se svým zikurratem, který dal zřejmě základ mýtu o babylonské věži, byl symbolem moci říše, jež zažila největší slávu za vlády Nabukadnesara.

ČTĚTE TAKÉ:

Tedy v 6. století před naším letopočtem. Ištařina brána je slavná díky replice, která stojí v Pergamském muzeu v Berlíně. V případě té v Babylonu je třeba nejdříve odstranit beton kolem zdí, který brání vypařování vody ze země. Voda si hledá nejsnazší cestu a stoupá po stavbě samotné, vysvětluje Allen.

Kromě dlaždic je třeba vybourat i betonovou vrstvu, jež byla narychlo nalita na horní část brány. Postupem času se v ní vytvořil žlab, jímž za deště voda stéká na prastaré zdi. Brána byla nedávno také "vyspravena" cihlami, jež bude třeba nahradit něčím, co bude lépe odpovídat originálu.

Brána stála na cestě, kudy procházela procesí a jíž prošel také Alexandr Veliký. Přesně podél ní v 70. letech postavili dlouhou chatrnou zeď. "To je opravdu velmi špatná práce. Vystavěli to přímo na původní památce," zlobí se Allen. "Saddám Husajn vydal příkaz 'vyspravit' Babylon pro festival, který zde hodlal upořádat. Z hlediska záchrany této památky to ale byla pohroma," soudí Allen.

Na jednom z okolních pahorků si nechal Saddám postavit palác. Dnes je opuštěný a jeho zdi pokrývají nápisy. Saddám se považoval za dědice Nabukadnesara II., který z Babylonu učinil centrum říše, jež zahrnovala Sýrii i Palestinu. Saddáma ale roku 2003 svrhly okupační síly a o tři roky později skončil na oprátce. Nebyl to ale jen on, kdo se na nynější neutěšené podobě Babylonu podepsal.

Ničila železnice i ropovody

Dlouho před ním tudy Britové vystavěli železnici, procházely zde silnice i tři ropovody. Jsou zde tři pevná parkoviště, která využívali američtí a polští vojáci za invaze, jež začala roku 2003. "Tohle místo bylo ničeno po mnohá desetiletí a to už stačí," horlí Allen. Dnešním nepřítelem jsou podle něj místí, kteří v areálu staví domy a nikdo proti tomu nic nedělá, jelikož vláda není schopna vynutit si dodržování zákona.

Nové budovy jsou v naprostém nesouladu s duchem místa. Produkují navíc splašky, které ničí památky spočívající ještě pod zemí. Iráku se nepodařilo prosadit Babylon na seznam kulturního dědictví UNESCO. Husajn Amarí vede památkový úřad provincie Babylon a říká, že cílem bude památku opravit a dosáhnout jejího zařazení na seznam UNESCO. Je to ale nákladné a irácká vláda se zatím na obnově moc nepodílí.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.