Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Start družice, která měla monitorovat vesmírné smetí, museli odložit

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: InternetReprofoto

DENVER Start satelitu, který by monitoroval pohyb ostatních družic i tisíců úlomků takzvaného "kosmického smetí", byl odložen kvůli problémům se softwarem. Oznámila to v noci na dnešek agentura AP. Původně měla být družice vypuštěna z letecké základny v kalifornském Vandenbergu na oběžnou dráhu ve čtvrtek. Nové datum startu zatím stanoveno nebylo.

Podle zástupců amerického vojenského letectva testy ukázaly problém v softwarovém vybavení stejného typu rakety (Minotaur IV), jaká měla satelit na oběžnou dráhu vynést. Problém nebyl zjištěn přímo v raketě, která byla určena pro start s družicí. Jiné podrobnosti sděleny nebyly.

Cílem projektu je zabezpečit americkou techniku na oběžné dráze před srážkou s jinými předměty. Družice v hodnotě 500 milionů dolarů (10,2 miliardy korun) je prvním satelitem určeným výhradně ke sledování vesmírného provozu v okolí Země. Měla by se pohybovat na oběžné dráze ve výšce 630 kilometrů nad Zemí a poskytovat americkému letectvu nepřetržité informace o situaci ve vesmíru.

V současnosti podobnou službu pro letectvo zajišťuje síť pozemních observatoří a radarů. Observatoře nicméně fungují pouze za jasných nocí.

Radary zase nejsou dost silné na to, aby dokázaly sledovat družice na vzdálených oběžných drahách, tedy asi 35.000 kilometrů od Země. Kolem Země krouží kromě funkčních družic také miliony úlomků "vesmírného smetí" - vesměs pozůstatků po starých raketách a satelitech. V minulosti už se toto smetí dvakrát srazilo s fungujícími vesmírnými zařízeními. V roce 1996 poškodil francouzskou družici úlomek z rakety. Loni v únoru se ve výšce 800 kilometrů nad Sibiří srazila nefunkční ruská družice s komunikačním satelitem systému Iridium a obě tělesa se roztříštila.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!