Úterý 7. dubna 2020svátek má Heřman, Hermína 19 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Věda

Start rakety se satelity Galileo se odkládá

Raketa Sojuz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Raketa Sojuz | foto: Reuters

KOUROU Evropská vesmírná agentura (ESA) odložila vypuštění prvních dvou družic navigačního systému Galileo. Podle agentury DPA by se mohl start uskutečnit už v pátek nebo v sobotu.

Start rakety Sojuz se satelity byl plánován na dnešních 12:34 SELČ z nové startovací rampy na základně Kourou ve Francouzské Guayaně. Zároveň mělo jít o první start ruské nosné rakety z Kourou.

Podle ruské agentury ITAR-TASS je příčinou odkladu startu automatické přerušení čerpání paliva. "V důsledku anomálie, kterou jsme zaznamenali v závěru plnění třetího stupně rakety Sojuz, bylo přerušeno odpočítávání startu," cituje agentura AFP z komuniké francouzské společnosti Arianespace. "Nový termín startu bude oznámen během dne," uvádí se ve sdělení. Zdroj z ESA však podle AFP uvedl, že start byl odložen o 24 hodin.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle DPA, která se odvolává na mluvčího řídícího centra pro Galileo v bavorském Oberpfaffenhofenu Andrease Schütze, by se start měl uskutečnit v pátek, nebo v sobotu.

Galileo má být nejpřesnějším a nejdokonalejším civilním navigačním systémem a předčít například už zavedený americký systém GPS. První služby Galilea mají být naostro spuštěny v roce 2014, kdy bude na oběžné dráze 18 satelitů. Kompletní má být systém nejpozději do roku 2019 s 30 satelity.

Sojuz je i po sérii poruch od konce minulého roku pokládán za velmi spolehlivou raketu a její provoz je levnější než rakety Ariane, zdůrazňuje dnes DPA. Raketa Sojuz naposledy počátkem října vynesla na oběžnou dráhu družici ruského navigačního systému GLONASS, který už vysílá data. Loni v prosinci se však zřítily tři satelity GLONASS krátce po startu do Tichého oceánu.

Předčí systém GPS

První tři služby Galilea mají být spuštěny, až bude v roce 2014 na oběžné dráze ve výšce přes 23.000 kilometrů operovat 18 satelitů. Systém bude nabízet bezplatnou základní službu pro veřejnost, především tedy navigaci pro motoristy, signál pro pátrací a záchranné akce a kódovanou službu určenou pro zajišťování bezpečnostních úkolů států.

Další dvě služby přibudou, až bude na oběžné dráze všech 30 plánovaných družic, tedy nejpozději do roku 2019. Půjde o kódovaný signál pro komerční účely - například pro zaměřování pozemků geodety či mýtné systémy, a o certifikovaný signál pro navigaci letadel.

Nový systém bere Evropa velmi prestižně, protože má podtrhnout technologickou nezávislost starého kontinentu. Má předčít už zavedený americký systém GPS (Global Positioning System) především mimořádnou přesností. Galileo má být schopen určovat polohu na celém světě s přesností na metry, zatímco GPS připouští odchylky kolem deseti metrů.

Počáteční velké nadšení zchladily prudce rostoucí náklady a skluzy v časovém harmonogramu. Systém Galileo měl být původně uveden do provozu v roce 2008. Administrativní vedení Galilea bude sídlit v Praze.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...