Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Stát chce šetřit při stavbě silnic a ohrožuje zdraví lidí

Hluk na magistrále přesahuje limity | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hluk na magistrále přesahuje limity | foto: Lidové noviny

PRAHA Ministerstvo zdravotnictví tiše a rychle připravuje změkčení hlukových limitů. Očekává, že bude moci stavět silnice levněji, a také v místech, kde to dosud nebylo možné. Slibuje si od toho dobudování některých obchvatů měst.

Ministerstvo zdravotnictví navrhlo, aby se limity hluku v okolí hlavních silnic zvýšily ve dne ze 60 na 65 decibelů, v noci z 50 na 55, ve výjimečných případech dokonce na 60 decibelů.

Vědci přitom prokázali, že hluk přesahující 60 decibelů zvyšuje riziko vzniku infarktu. Už i menší rámus se negativně odráží na lidském zdraví. Má na svědomí poruchy spánku a stres, čímž přispívá k rozvoji řady chorob.

"Lidé často chápou limity špatně. Nemůžeme si myslet, že hluk přes 60 decibelů někoho zabije, jen vzrůstají zdravotní rizika," říká Dana Potužníková z Národní referenční laboratoře pro hluk, z pracoviště spadajícího pod ministerstvo zdravotnictví, které připravilo podklady pro změkčení norem.

Zvýšení limitů má přinést velké úspory na protihlukových opatřeních při stavbě silnic a železnic - ministerstvo plánuje, že dosáhnou až čtyřiceti procent. 

Chceme odvolat hygienika
Zvýšení hlukových limitů navrhovalo ministerstvo zdravotnictví už začátkem roku. Zvedla se ale vlna protestů, lidé dokonce podepisovali petici požadující odvolání hlavního hygienika Michaela Víta. A ministerstvo řízené Danou Juráskovou nakonec novelu samo stáhlo.

Nyní probíhal celý schvalovací proces hladčeji, až na zítra je do Prahy svolaná první protestní akce - happening nazvaný Minuta hluku.

Mohlo by se zdát, že klidný průběh schvalování je i přáním navrhovatelů. V prezentaci z odborné konference, kterou mají LN k dispozici, například Tomáš Hellmuth z Národní referenční laboratoře varoval před předčasnou medializací a skandalizací nového návrhu.

Prý ale nechtěl nic utajit. "Vadilo nám, že se začátkem roku návrh dostal na veřejnost ještě v době, kdy nebyl dokončený," vysvětluje Tomáš Hellmuth a dodává, že nyní diskusi naopak vítá.

Porušovali jste zákon? Nevadí

Stát změní pravidla, dokonce se zpětnou platností a vše bude rázem v pořádku. Více o chystané hlukové novele najdete ve čtvrtečním vydání přílohy Orientace na stránce Věda.


Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!