Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Státní maturity podruhé. Stát za ně zaplatí 207 milionů

Maturita. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maturita. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Ve středu startuje druhý ročník státních maturit, vyjde na zhruba 207 milionů korun. Testy a písemky absolvuje přes 103.000 studentů. Písemky se budou hodnotit podle nových pravidel, očekává se proto větší neúspěšnost.

Na školy už dorazily zapečetěné krabice s jednotnými zadáními, písemná část zkoušek potrvá do konce příštího týdne. Náročnější variantu zkoušky dospělosti si vybrala čtyři procenta studentů, zbytek zvolil lehčí verzi. Někteří odborníci státní maturity kritizují kvůli předraženosti a byrokracii.

Státní maturity

Státní maturity byly loni spuštěny po 14 letech příprav, projekt přišel na 680 milionů korun. Odborníci vytýkali novým maturitám hlavně předraženost a byrokratickou náročnost, na nedávném veřejném slyšení v Senátu se shodli, že tyto nešvary má i druhý ročník maturit. Podle Asociace krajů také ministerstvo školství dluží regionům 35 milionů korun jako kompenzaci za loňské zvýšené náklady na zajištění maturit.

Maturity začnou v 8:00 testem z češtiny v lehčí verzi. Povinnému testu a písemce z češtiny bude věnovaná celá středa, ve čtvrtek pak budou maturovat ti, kteří si vybrali angličtinu, a v pátek matematikáři.

"Náklady na maturitu 2012 dosahují v tuto chvíli na částku necelých 190 milionů korun. V částce ale není započítán podzimní zkušební termín, jehož náklady jsou závislé na počtu maturantů, kteří se k němu přihlásí," sdělil mluvčí centra pro přípravu maturit Cermat Petr Habáň. Celkové náklady by se tak podle něj měly vyšplhat na asi 207 milionů korun.

Letos se zvýšil zájem o matematiku. Zatímco loni si ji vybralo 40 procent maturantů a zbytek dal přednost cizímu jazyku, letos je poměr matematiky a jazyků 44:56. Podle Cermatu je to tím, že z matematiky studenti píšou jen jeden test, zatímco z jazyků musejí kromě testu skládat i písemnou a ústní zkoušku.

ČTĚTE TAKÉ:

Právě písemky už tento rok nebudou hodnotit učitelé z dané školy, ale profesionální hodnotitelé vyškolení Cermatem. "Lze očekávat mírný nárůst neúspěšnosti maturantů," potvrdil Cermat s tím, že u písemek z němčiny to bude o šest až devět procent, u angličtiny o dvě až čtyři procenta a u českého jazyka o procento až dvě. Hodnotitelé totiž budou z jiné školy, a studenti tak nebudou moci spoléhat na to, že kantor, který je léta učil, nad slabší písemkou "přivře oko".

U jednotných zkoušek v minulém roce propadlo 14,4 procenta studentů, v předchozích letech se neúspěšnost pohybovala kolem 2,5 procenta. Maturity tak letos na jaře bude kromě 95.300 studentů posledních ročníků středních škol a nástaveb opakovat také 7830 repetentů. Jedná se zejména o žáky odborných učilišť, nástaveb a také zdravotnických škol. Novinkou letošního roku je, že pokud student propadne v některé části zkoušky, nebude muset opakovat celou maturitu z daného předmětu, ale právě jen tu část, v níž neuspěl.

Státní maturity, Gymnázium na Zatlance

Co se týká maturity z cizích jazyků, oproti loňsku posílila hlavně angličtina a ruština a snížil se zájem o němčinu. Celkově si 83 procent studentů vybralo angličtinu, 13 procent němčinu, 2,9 procenta ruštinu a méně než půl procenta pak francouzštinu a také španělštinu.

Písemná část maturit potrvá do 11. května, o čtyři dny později studenti dostanou výpis výsledků testů. Od 16. května startují ústní zkoušky, maraton zkoušení skončí 8. června. Ve stejných termínech se na školách konají i klasické školní maturity z odborných předmětů. Maturitní vysvědčení by studenti měli dostat nejpozději v polovině června. Výsledky zkoušek zohlední při přijímání zhruba desítka fakult.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
PRACOVNÍK SERVISU S FJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 27 000 - 30 000 Kč