Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Státní maturity začaly. Čekají 100 tisíc studentů

Studentka oktávy Matičního gymnázia v Ostravě se na potítku připravuje na ústní zkoušku státní maturity. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studentka oktávy Matičního gymnázia v Ostravě se na potítku připravuje na ústní zkoušku státní maturity. | foto: ČTK

PRAHA Na středních školách dnes zahajují státní maturity, studenti skládají ústní zkoušky. Nové zkoušky je prověřují z češtiny, jako druhý předmět si maturanti volili mezi matematikou a cizím jazykem. Vedle ústního zkoušení z češtiny a jazyků musejí školy během května stihnout také klasické školní maturity z jiných předmětů.

V červnu pak studenty čekají testy a písemné práce podle

Státní maturity nahradí přijímačky na VŠ

Státní maturity by za několik let mohly u značné části vysokých škol nahradit přijímací řízení. Univerzity je budou zhruba dva roky sledovat a až se režim zaběhne, mohou jimi své přijímací zkoušky nahradit. V Brně to řekla předsedkyně školského výboru sněmovny a děkanka podnikatelské fakulty Vysokého učení technického Anna Putnová (TOP 09). Předtím se však podle ní musí změnit termíny státních maturit.

jednotných zadání, maturitní vysvědčení dostanou 20. června.

Školy dostanou před ústním zkoušením přístup do databáze pracovních listů, podle nichž budou děti maturovat. Část ústních zkoušek si ale učitelé připravují sami. Studenti si také určili, zda chtějí skládat lehčí či těžší verzi zkoušek. Více než 90 procent studentů bude dělat lehčí variantu, při říjnové generálce totiž třetina dětí propadla.

Ministr školství Josef Dobeš v pondělí oznámil, že bude celý květen objíždět školy a kontrolovat průběh zkoušek. "Vše je nastavené, vše funguje tak, jak má," řekl v pondělí Dobeš novinářům na dotaz, zda se neobává technických chyb.

Maturity se připravují 14 let, přišly celkem na 680 milionů korun. V prvním roce se jich zúčastní až 102 000 studentů. Ministr školství Josef Dobeš (VV) spojil s jejich zdárným spuštěním svůj mandát.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?