Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 4 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Státnice z psaní na klávesnici? Vrátí se do školského zákona

Psaní na klávesnici (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Psaní na klávesnici (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Do školského zákona se asi vrátí právní zakotvení státních zkoušek z psaní na klávesnici, aby je Národní ústav pro vzdělávání (NÚV) mohl obnovit. Příslušnou novelu chystá ministerstvo školství i předseda senátního školského výboru a stínový ministr školství ČSSD Marcel Chládek.

Státní zkoušky z psaní na klávesnici, zpracování textu na počítači, těsnopisu a stenotypistiky, tedy z grafických disciplín, musely být pro letošní školní rok pozastaveny. Ministerstvo o tom v září rozhodlo na základě právní analýzy a s přihlédnutím k jednoznačnému postoji škol reprezentovaných zejména Asociací obchodních akademií ČR.

ČTĚTE TAKÉ:

"Byly proto zahájeny práce na novele školského zákona, která zakotví předmětné zkoušky jako státní, a umožní jejich realizaci v gesci NÚV. Současně jim bude dodána patřičná vážnost, tak jako tomu bylo i v minulosti," uvedlo ministerstvo ve svém stanovisku.

Souhlas Senátu by podle Chládka měla získat i poslanecká novela, která má 5. říjen, tedy Den učitelů, zahrnout mezi významné české dny. Novela bude podle Chládka "poselstvím, že si vážíme učitelské profese".

Senátor také naznačil, že učitelé by po vzoru lékařů mohli mít svou profesní komoru a že Senát by mohl poskytnout půdu pro její vytvoření.

,
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Pronájem RD 2+1 v centru Žďáru
Pronájem RD 2+1 v centru Žďáru

Hálkova, Žďár nad Sázavou - Žďár nad Sázavou 1
12 000 Kč/měsíc