4. prosince 2012 10:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Státnice z psaní na klávesnici? Vrátí se do školského zákona

Psaní na klávesnici (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Psaní na klávesnici (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Do školského zákona se asi vrátí právní zakotvení státních zkoušek z psaní na klávesnici, aby je Národní ústav pro vzdělávání (NÚV) mohl obnovit. Příslušnou novelu chystá ministerstvo školství i předseda senátního školského výboru a stínový ministr školství ČSSD Marcel Chládek.

Státní zkoušky z psaní na klávesnici, zpracování textu na počítači, těsnopisu a stenotypistiky, tedy z grafických disciplín, musely být pro letošní školní rok pozastaveny. Ministerstvo o tom v září rozhodlo na základě právní analýzy a s přihlédnutím k jednoznačnému postoji škol reprezentovaných zejména Asociací obchodních akademií ČR.

ČTĚTE TAKÉ:

"Byly proto zahájeny práce na novele školského zákona, která zakotví předmětné zkoušky jako státní, a umožní jejich realizaci v gesci NÚV. Současně jim bude dodána patřičná vážnost, tak jako tomu bylo i v minulosti," uvedlo ministerstvo ve svém stanovisku.

Souhlas Senátu by podle Chládka měla získat i poslanecká novela, která má 5. říjen, tedy Den učitelů, zahrnout mezi významné české dny. Novela bude podle Chládka "poselstvím, že si vážíme učitelské profese".

Senátor také naznačil, že učitelé by po vzoru lékařů mohli mít svou profesní komoru a že Senát by mohl poskytnout půdu pro její vytvoření.

Lidovky.cz, ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.