Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Stehlíci za svůj sexy vzhled platí úbytkem svalů

Sameček amerického druhu stehlíka Spinus tristis  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sameček amerického druhu stehlíka Spinus tristis | foto: MdfReprofoto

MADRID Všeobecně známý fakt, že ptačí samečci s výrazně zabarveným peřím jsou pro samičky sexuálně atraktivnější, má i svou stinnou stránku. Vědci zjistili, že za tuto atraktivnost platí samečci zmenšením svalové hmoty. O výsledcích výzkumu amerických badatelů napsal španělský deník El Mundo.

Výzkum zaměřený na americký druh stehlíka Spinus tristis ukázal, že u jedinců s peřím s vysokou úrovní zářivého barviva dochází k úbytku svalstva.

Toto zjištění neznamená, že ptáci s nejzářivějším peřím musejí být nutně ti nejslabší nebo že mají slabší reprodukční schopnosti. Samečkové však platí jistou cenu za "značku kvality". Pouze ti nejsilnější a v nejlepší kondici získávají dostatečné množství zářivého pigmentu pro zbarvení svého peří.

U mnoha živočišných druhů, včetně ryb a ptáků, zaujímají samečkové výhodné pozice při pářicích rituálech díky požívání velkého množství pigmentů známých jako karoteny.

Karoteny samečkům dodávají antioxidanty, které zlepšují jejich zdraví a dodávají krásu jejich peří. Tyto žluté, oranžové i červené pigmenty tvoří přirozenou součást ptačí stravy. Karoteny mění vybledlé a mdlé peří v barevnou a zářivou pokrývku těla.

Kladný dopad vysokého obsahu karotenů je vědecky dobře zdokumentován: jako antioxidanty mohou zlepšit zdraví ptáků a poskytnout jim barevnější peří.

To následně signalizuje samičkám, že potenciální partner je zdravý, má méně parazitů a dobře se stravuje.

Vědci z univerzit v Georgii a Alabamě zkoumali negativní dopady zvýšené konzumace karotenů na samečky stehlíků. Analyzovali hladinu enzymu, jenž by mohl indikovat svalový úbytek ptáků. Výsledky byly jasné: ptáci konzumující stravu s vysokým obsahem karotenů produkovali i velké množství enzymu, jenž poškozuje svalstvo.

To je tedy podle vědců příčina, proč ptáci s barevně nejvýraznějším peřím jsou na cestě stát se nejhoršími letci.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!