Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Štěstí, lehkost bytí i agresivita. Hormon lásky působí jako alkohol

Věda

  6:00
Jste opilí láskou? Jestliže se do někoho zamilujete a připadáte si, jako byste si obstarali opičku, na vině je zřejmě skrytá stránka hormonu lásky. Vědci z britské Birminghamské univerzity totiž odhalili významnou podobnost mezi působením oxytocinu, hormonu lásky, věrnosti a důvěry, a účinky alkoholu na lidské chování.

Muži jsou prý ve vztahu častěji první, kdo řekne "miluji tě". foto: Shutterstock

Jejich výzkum, publikovaný na stránkách Neuroscience and Biobehavioral Reviews, se zakládá na několika studiích efektů oxytocinu a alkoholu a ukazuje překvapivou podobnost mezi účinky alkoholu a oxytocinu na naše jednání. Podle britských vědců se pod romantickou pověstí tohoto hormonu skrývá i jeho tajemná stránka. Píše o tom italský deník Corriere della Sera.

Hormonem lásky proti autismu. Pomůže oxytocin nemocným?

Oxytocin je peptidický hormon, který produkuje hypothalamus. Je známý tím, že hraje významnou roli při porodu a při utváření mateřského vztahu. Nedávno byla objevena jeho klíčová role při určování našich sociálních interakcí a milostných vztahů. Oxytocin posiluje altruismus, šlechetnost a empatii a činí nás více ochotnými věřit druhým. To všechno se děje tak, že jsou potlačovány prefrontální a limbické systémy mozkové kůry a tím jsou eliminovány takové brzdy, jako je strach, úzkost a stres.

„Shromáždili jsme značnou část dosavadních výzkumů týkajících se působení oxytocinu a alkoholu. Byli jsme doslova ohromeni neuvěřitelnou podobou mezi oběma složkami,“ vysvětluje Ian Mitchell z Birminghamské univerzity. Tyto substance mají stejný účinek na předávání kyseliny gama-aminomáselné (GABA) do prefrontální kůry a limbických struktur. 

Sex - ilustrační foto

Tato nervová spojení kontrolují způsob, jak přijímáme strach nebo úzkost, zejména v sociálních situacích, jako jsou například rozhovory nebo nutnost někoho požádat, aby odešel. Tam vzniká odvaha vyvolaná drinkem, ale také oxytocin podávaný v podobě nosního spreje má podobný účinek. Vědci ovšem varují jak před alkoholem, tak před přílišným množstvím oxytocinu podávanými „na kuráž“.

Žárlivost a agresivita

Avšak jak díky alkoholu, tak i díky oxytocinu mohou být lidé agresivnější a podezíravější vůči osobám, které považují za soupeře, a mohou k nim pociťovat nenávist. Tyto látky nás kromě toho mohou ovlivnit tak, že oslabí naši obezřetnost, a nám pak bude hrozit, že se vystavíme zbytečnému a velkému riziku. Jde však o významnou látku, která by mohla být využívána v psychiatrii. „Věříme, že náš výzkum může vnést nové světlo v pohledu na oxytocin a otevřít nové cesty k využívání této substance. Není to jen hormon lásky,“ uvádí Ian Mitchell.

Autor: