Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Straky otřásly výlučností savců

Schopnost poznat svou podobu v zrcadle není vyhrazena jen vyšším savcům. Identifikovat se s obrazem a reagovat na podněty, které jsou vidět jen v zrcadle, umějí také straky.

Nová mozková kůra, označovaná také jako neokortex, je vývojově nejmladší částí lidského mozku. V mozkové kůře složené z více než deseti miliard neuronů vznikají nervové procesy označované jako myšlení.

odkaz na studii (originál)


Dlouho panovalo přesvědčení, že právě tato oblast je nezbytná k tomu, aby si jedinec dokázal uvědomit svou existenci a například pochopit, že v zrcadle vidí sám sebe. Kromě člověka to dokážou už jen někteří vyšší savci, konkrétně šimpanzi, sloni a delfíni. Nižším savcům a živočichům z jiných tříd by podle teorie tato schopnost měla být odepřena.

straka - ilustrační

Tuto představu však boří pokusy, které prováděl Helmut Prior z Katedry psychologie Goetheovy univerzity ve Frankfurtu nad Mohanem. Prior několika pokusy prokázal, že straky jsou schopné adekvátně reagovat na svůj obraz v zrcadle, uvádí studie, kterou dnes zveřejňuje odborný časopis PLoS Biology.

Německý vědec označil straky žlutými a červenými tečkami na místech, na které nemohly přímo pohlédnout. Prior a jeho kolegové zjistili, že straky si barvou potřísněná místa často škrábaly. Protože značky mohly vidět jen při pohledu do zrcadla, jde podle německého vědce o důkaz, že straky nepovažují odraz za jiného jedince, nýbrž správně chápou, že vidí vlastní tělo.

Zbývalo vyvrátit možnost, že ptáci nereagují na skvrnu, ale na vjem vzniklý při označkování. Vědci proto strakám nastříkali „falešné“ černé skvrny. Protože se barva kontrolních teček shodovala s barvou peří, ptáci na ně nereagovali.

Výsledky poměrně jednoduchých experimentů mohou mít závažné důsledky pro pochopení kognitivních funkcí mozku. Ptáci se totiž od linie, z níž se vyvinuli savci, oddělili před zhruba 300 miliony let. Stavba jejich mozku se od savců velmi liší, a přesto dokážou například používat nástroje (viz vedlejší text). To, jak umějí využít zrcadlo, představy o výjimečnosti mozku savců dál nabourává.

„Výsledky prokazují, že linie vedoucí k člověku není tak jedinečná, jak si někteří myslí,“ cituje Priora agentura Reuters.


Nejchytřejší vrány nástroje kombinují
Oschopnosti vran vyrobit si a používat nástroje se ví od roku 2002. Tehdy vědci pozorovali vrány, které dokázaly zkroutit drát tak, aby si s ním mohly vytáhnout potravu. Ve volné přírodě používají klacíky a háčky si vyrábějí z řapíků.
 
Vrány novokaledonské (Corvus moneduloides) toho dokážou ještě víc. Vypořádají se i s problémem, kde musí postupně využít víc nástrojů. Členové týmu vedeného Alexem Taylorem na vrány „nastražili“ jídlo, které ale umístil mimo dosah jejich zobáků i pařátů. U nedostupného krmítka ležela volně pouze větvička, která byla příliš krátká na to, aby se s ní dalo maso vytáhnout. Ale kratší větvičkou si vrána mohla přitáhnout delší proutek, s nímž už se mohla nakrmit.

Výsledky byly úžasné. Ze sedmi jedinců jich šest hned při prvním pokusu pochopilo, jaké nástroje musí použít, uvádí studie, kterou loni publikoval odborný časopis Current Biology. K jídlu se nakonec dostaly jen čtyři, protože přitažení delší tyčky bylo velmi obtížné. Vrány se nenechaly napálit ani při výměně větviček. Nejprve se sice snažily přitáhnout pomocí delší tu kratší, brzy ale úskok pochopily. Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

TIP NA VEČEŘI: Co všechno se dá připravit s toustís?
TIP NA VEČEŘI: Co všechno se dá připravit s toustís?

Redakce si pro vás připravila několik nápadů na lahodné pokrmy z toustís, které můžete znát také pod názvem „english muffin“. Na snídaňové bulky tak už nemusíte chodit do fast foodu, ale snadno si je připravíte i doma.