Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Střední školy přijdou o 23 tisíc studentů

Studentka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studentka (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA V září usedne do lavic českých středních škol o 23.000 žáků méně než v minulém školním roce. Největší propad, v řádu tisíců, čeká učiliště.

Uvedl to Český rozhlas-Radiožurnál, který má k dispozici odhadovou analýzu ministerstva školství.

Ředitelé středních odborných škol a učilišť považují pokles za alarmující. Právě učiliště by totiž měla ztratit nejvíce žáků, přibližně 2000. Podle Karla Dvořáka z Asociace sdružení učňovských zařízení mají největší problémy školy s klasickými stavebními obory, jako je tesař nebo zedník. 

POČET ŽÁKŮ POROSTE

Děti číst baví (ilustrační foto).

Situace se zlepší zřejmě až za několik let. Postupně totiž stoupá počet prvňáčků. Letos jich bude 101.000, což je o 5000 více než loni.

"Bude záležet na tom, jak se s tím která škola popasuje, zda-li tento nízký počet ustojí. Správné by bylo, aby jim z pozice zřizovatele bylo nějakým způsobem pomoženo, aby tento rok mohly překonat," řekl.

Gymnázia jsou na tom nejlépe
Rušit školy nebo radikálně omezovat jejich chod by podle něj nebylo nejlepším řešením. "Víme, jak to dopadlo s mateřskými školkami, které jsme rušili a teď je jich nedostatek," uvedl.

Nejlépe dopadla gymnázia, která oproti minulému školnímu roku přijdou jen o 550 studentů. "Ani tak ale nemají vyhráno. Pokles žáků znamená problém pro každou školu, protože v současném způsobu financování, kdy každý žák přináší s sebou do školy určitý balíček peněz, tak je to pro školy, které nenaplnily na 100 procent, škoda," řekl Radiožurnálu předseda Asociace ředitelů gymnázií Jiří Kuhn.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

D. Kramolišová A? A koli ušetří učitelů? 12:22 18.8.2011

Najdete na Lidovky.cz