Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Stroj na objasnění vzniku vesmíru stojí

Inženýr z CERnu ukazuje na jádro magnetu největšího urychlovače částič. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Inženýr z CERnu ukazuje na jádro magnetu největšího urychlovače částič. | foto: FABRICE COFFRINI AFP

ŽENEVA Obří urychlovač jaderných částic (LHC) poblíž Ženevy, který byl právě před týdnem uveden do zkušebního provozu, musel být odpojen. Objevila se totiž porucha na jeho chladicím systému. Porucha by měla být podle uvedených zdrojů odstraněna ještě tento týden.

Informovala dnes o tom švýcarská média a zprávu potvrdili fyzici z Evropské organizace jaderného výzkumu (CERN).

Poslední paprsek protonů oběhl 27 kilometrů dlouhý tunel urychlovače během uplynulého víkendu. K urychlení částic na rychlost světla musí být ale prstenec potrubí ochlazen na minus 271,3 stupně Celsia. Dosáhnout této teploty se ale nedařilo.

O víkendu se objevily informace o útocích počítačových hackerů na řídící středisko LHC. Bezpečnostní systém sice spolehlivě vylučuje, aby se kdokoli zvenčí mohl přímo zapojit do řízení experimentů, to je možné pouze z počítačů řídícího střediska přímo v centru. Hackeři působící pod krycím názvem Řecký bezpečnostní tým se zaměřili pouze na počítač, který analyzuje výsledky experimentů. Zanechali v něm zprávu, v níž bezpečnostní techniky LHC označují za "školáčky". Zdůrazňují zároveň, že přerušit experimenty nebylo jejich cílem.

Vědci spustili toto světově unikátní zařízení do provozu 10. září. Hodlají v něm vypouštět částice rychlostí světa proti sobě a dosažením vysoce energetických srážek částic napodobovat podmínky, které existovaly jen několik zlomků vteřiny po takzvaném velkém třesku, jenž je považován za počátek existence vesmíru.

Experimenty zahájené v tomto jedinečném "superstroji" mohou zodpovědět základní otázky fyziky i existence světa. Slavnostní zahájení regulérního provozu zařízení je plánováno na 21. října, přičemž plného výkonu by LHC měl dosáhnout až příští rok.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Pronájem bytu 2+kk Říčany
Pronájem bytu 2+kk Říčany

Cesta Svobody, Říčany, okres Praha-východ
13 500 Kč/měsíc