28. srpna 2016 7:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Stroje poháněné párou přilákaly na nábřeží v Hradci tisíce lidí

Na mezinárodní akci Nábřeží paromilů byly 27. srpna v Hradci Králové k vidění... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na mezinárodní akci Nábřeží paromilů byly 27. srpna v Hradci Králové k vidění... | foto: ČTK

HRADEC KRÁLOVÉ Nejrůznější stroje poháněné párou přilákaly v sobotu do parku u řeky Labe v Hradci Králové tisíce návštěvníků. Na 14. ročník akce s názvem Nábřeží paromilů přijelo 55 vystavovatelů včetně zahraničních. Je to o něco méně než loni, na počtu exponátů se to však nijak neprojevilo, řekl předseda pořádajícího Královéhradeckého spolku přátel parních strojů Ladislav Šedivý.

„Jsou tu i stroje, které nejsou registrovány, některé automobily, motocykly a další veteráni,“ uvedl Šedivý.

Do Hradce dorazili i tři zahraniční vystavovatelé z Rakouska, Německa a Francie. K vidění bylo celkem osm hasičských stříkaček, o dvou se traduje, že byly i u hašení Národního divadla v Praze. Vystaveno bylo deset parních lokomotiv, automobily, motocykly i bicykly poháněné párou. Na řece pluly kolesový parníček Královna Eliška a šroubový Primátor Ulrich. Řada vystavovatelů přivezla také stabilní stroje, jeden na ukázku poháněl parní mlátičku, další flašinet.

Na mezinárodní akci Nábřeží paromilů byly 27. srpna v Hradci Králové k vidění...
Na mezinárodní akci Nábřeží paromilů byly 27. srpna v Hradci Králové k vidění...

Pro děti organizátoři připravili zahradní parní železnici, jízdu si mohly i vyzkoušet. Technicky orientovaní návštěvníci si mohli prohlédnout mnoho dalších větších i drobných parních strojků, modelů a hraček.

Celkový počet vystavených strojů dosahuje každoročně několika stovek. Návštěvnost akce bývá při dobrém počasí obvykle kolem 6 tisíc lidí, další se dostanou dovnitř bez vstupenky.

ČTK