Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Soubory potřebné k výrobě pistole z 3D tiskárny jsou volně dostupné

3D tiskárna Easy3DMaker. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 3D tiskárna Easy3DMaker. | foto: MAFRA – Václav Nývlt

AUSTIN Plastovou zbraň, jež nemá žádné výrobní číslo a vyhne se detektorům, vytvořil pětadvacetiletý americký student Cody Wilson a představil ji minulý týden. Od pondělí je však možné stáhnout z internetu i soubory potřebné ke zhotovení této pistole, kterou je možné vytisknout na trojrozměrné tiskárně.

Pistole s názvem Liberator (Osvoboditel) se skládá z 16 částí, z nichž 15 je možné vytisknout na 3D tiskárně. Střílí standardní náboje pro ruční palné zbraně a díky vyměnitelné hlavni je v ní použitelná munice různého kalibru.

Společnost Defense Distributed, kterou Wilson ke splnění svého záměru založil, soubory k výrobě Liberatoru zveřejnila jen několik dní poté, co existenci zbraně oznámila. V neděli časopis Forbes informoval, že Wilson v sobotu pistoli sám úspěšně vyzkoušel.

ČTĚTE TAKÉ:

Wilson se stal jednou z nejkontroverznějších postav 3D tisku. Loni v říjnu mu dokonce společnost Stratasys zabavila tiskárnu, kterou půjčila jeho neziskové společnosti Defense Distributed, hned poté, co se dozvěděla, k čemu ji Wilson používá. Kritici mu mimo jiné vyčítají, že svým počínáním hatí smysl zákona o zbraních a rozmazává hranici mezi regulací zbraní a cenzurou informací.

Svoboda je vyšší zájem než zločin

Konstruktér nepopírá, že tato zbraň může být použita ke zločinu, nicméně svoboda má podle něj větší význam. "Uznávám, že tahle pistole může ublížit lidem. Je to taky přece zbraň," řekl podle Forbesu tvůrce pistole. "Ale nemyslím si, že je nějaký důvod nedat to tam (na internet). Myslím si, že svoboda je konec konců vyšší zájem," dodal.

"Můžete si vytisknout smrtící zařízení. Trochu to vzbuzuje hrůzu, ale to právě chceme ukázat," ospravedlnil svůj projekt.

3D tisk

Trojrozměrný tisk je proces, při kterém se z vhodného materiálu vytvářejí trojrozměrné objekty. Tisk se uskutečňuje po vrstvách na základě programové předlohy.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....