Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 19 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci vytvořili tým, který se snaží předvídat období sucha

Sucho (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sucho (ilustrační foto) | foto: Reuters

BRNO Problematice sucha a jeho následků se začal věnovat nový vědecký tým. Vytvořilo jej brněnské Centrum výzkumu globální změny Akademie věd ČR spolu s experty z univerzit.

Projekt nazvaný InterSucho je odpovědí na rostoucí riziko dlouhých období sucha ve střední Evropě. Pro region odkázaný na obvyklé rozložení srážek během roku jde o zcela zásadní věc, informovali vědci v tiskové zprávě.

ČTĚTE TAKÉ:

"Mnohé epizody sucha, například v Evropě v roce 2003, v Austrálii v roce 2009 nebo v USA a České republice v letošním roce ukázaly, že ani vyspělé ekonomiky nejsou před drastickými následky extrémního sucha imunní," uvedl vedoucí týmu Miroslav Trnka.

Zdůraznil význam včasného varování před suchem, detailního monitorování a předem připraveného plánu nezbytných opatření. "To je hlavní důvod vytvoření specializovaného týmu, který bude schopen monitorovat a do jisté míry i předvídat suché epizody a jejich dopady. Významně tak přispěje k omezení škod, které sucho přináší jednotlivcům, firmám i celé společnosti," doplnil Trnka.

Tým tvoří experti z Centra výzkumu globální změny spolu s odborníky z Mendelovy a Masarykovy univerzity v Brně. Jeho součástí jsou také výzkumníci ze Spojených států a Švýcarska.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!
Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!

Pro 30 z vás jsme si připravili 6 různých druhů příkrmů HiPP v BIO kvalitě. Těšit se můžete na masová i čistě zeleninová jídla.