Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš -4 °C polojasno Předplatné LN
28. září 2012 7:30, aktualizováno  10:40 Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci vytvořili tým, který se snaží předvídat období sucha

Sucho (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sucho (ilustrační foto) | foto: Reuters

BRNO Problematice sucha a jeho následků se začal věnovat nový vědecký tým. Vytvořilo jej brněnské Centrum výzkumu globální změny Akademie věd ČR spolu s experty z univerzit.

Projekt nazvaný InterSucho je odpovědí na rostoucí riziko dlouhých období sucha ve střední Evropě. Pro region odkázaný na obvyklé rozložení srážek během roku jde o zcela zásadní věc, informovali vědci v tiskové zprávě.

ČTĚTE TAKÉ:

"Mnohé epizody sucha, například v Evropě v roce 2003, v Austrálii v roce 2009 nebo v USA a České republice v letošním roce ukázaly, že ani vyspělé ekonomiky nejsou před drastickými následky extrémního sucha imunní," uvedl vedoucí týmu Miroslav Trnka.

Zdůraznil význam včasného varování před suchem, detailního monitorování a předem připraveného plánu nezbytných opatření. "To je hlavní důvod vytvoření specializovaného týmu, který bude schopen monitorovat a do jisté míry i předvídat suché epizody a jejich dopady. Významně tak přispěje k omezení škod, které sucho přináší jednotlivcům, firmám i celé společnosti," doplnil Trnka.

Tým tvoří experti z Centra výzkumu globální změny spolu s odborníky z Mendelovy a Masarykovy univerzity v Brně. Jeho součástí jsou také výzkumníci ze Spojených států a Švýcarska.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...