Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Švábi si navzájem 'doporučují' dobré zdroje jídla, tvrdí vědci

Šváb - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šváb - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

LONDÝN Švábi si mezi sebou vyměňují informace o jídle s pomocí komunikace založené na chemických látkách. Tvrdí to britští vědci v nové studii, kterou zveřejnil časopis Behavioral Ecology and Sociobiology.

Hmyz, který patří k nejvíc nenáviděnému na světě, podle jejich zjištění patrně kolektivně rozhoduje o nejkvalitnějším zdroji potravy. Studie vědeckého týmu Londýnské univerzity tak pomáhá vysvětlit, proč se švábi v kuchyních tak často krmí uprostřed noci z jednoho zdroje.

Podle Mathieua Lihoreaua, který výzkum vedl, mají lidé tendenci "šváby spíš zabíjet než studovat". "Chápu to," řekl BBC News. "Ale zároveň to znamená, že o jejich chování toho víme jen málo." Všeobecně se předpokládalo, že se švábi pídí za potravou individuálně, "ale to rozhodně není pravda", dodal Lihoreau. "Kdokoli, kdo má doma šváby, vám řekne, že se mýlíte - vždycky jsou ve skupinách."

Aby tento předpoklad vyzkoušel, připravil spolu se svým týmem pro šváby test. "Vypustili jsme je do malého prostoru, kde byly dva stejné zdroje jídla," říká. "Pokud by mezi sebou nekomunikovali, pak bychom očekávali, že se rovnoměrně rozdělí kolem obou zdrojů potravy." Ale většina hladových švábů (rus domácí - Blattella germanica) se krmila výhradně na jednom zdroji potravy, dokud nebyla všechna pryč.

"Nevíme, jak komunikují, ale víme, že používají chemické látky," vysvětluje Lihoreau. "To bude další krok - zjistit, jaké chemické látky se na jejich komunikaci podílejí." Jakmile se to podaří, mohou vzniknout nové, účinnější insekticidní prostředky, dodávají vědci.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

TIP NA VEČEŘI: Co všechno se dá připravit s toustís?
TIP NA VEČEŘI: Co všechno se dá připravit s toustís?

Redakce si pro vás připravila několik nápadů na lahodné pokrmy z toustís, které můžete znát také pod názvem „english muffin“. Na snídaňové bulky tak už nemusíte chodit do fast foodu, ale snadno si je připravíte i doma.