Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Svatyni Dionýsa ukrývaly hory

Věda

  12:45
PRAHA - Objevili jsme slavnou věštírnu, kterou odborníci hledali více než sto let, řekl LN profesor Nikolaj Ovčarov, bulharský archeolog, během své včerejší návštěvy Prahy.

Svatyně. foto: Reprofoto

LN Pracujete v lokalitě zvané Perperikon v bulharském pohoří Rodopy. Objevil jste tam pradávné obětiště, pak thrácký chrám a ještě později i skalní pevnost. Které nálezy z poslední doby vás nejvíce potěšily?

Nejde ani tak o hledání jednotlivých předmětů. Jsem především rád, že se podařilo zmapovat historický vývoj lokality. Už před šesti tisíci let začali dávní obyvatelé využívat unikátní místo ve skále jako svatyni. V průběhu staletí ho postupně dotesávali a vylepšovali. Uprostřed oválu s průměrem zhruba 30 metrů se pak nacházel tři metry vysoký oltář, na kterém se zapalovaly obřadní ohně. V blízkosti chrámu jsme objevili také řadu dílen na zpracování bronzu. V 1. tisíciletí před naším letopočtem se místo stalo pravděpodobně dokonce rezidencí thráckých králů. Jenom přízemní podlaží vytesané do skály se rozkládalo na ploše deset tisíc metrů čtverečných.


LN Plnil Perperikon nějakou speciální funkci?

Studium písemných antických pramenů a dalších souvislostí ukázalo, že byl Perperikon chrámem boha Dionýsa a tedy i slavnou věštírnou, archeologové ji hledali více než sto let. Kromě uctívání kultů a věštění však místo plnilo i obrannou funkci. Čtyři kilometry od něj jsme našli doly na zlato. Důlní dílo bylo tak zachovalé, že jsme bez hloubení a čištění narazili na 540 metrů chodeb. V římském období se místo stalo skalní pevností, její obyvatelé doly bránili.

LN Podílejí se na výzkumech zahraniční vědci? Zlepšily se možnosti spolupráce po nedávném vstupu Bulharska do Evropské unie?

Některé expertízy nalezených předmětů probíhají v německém Heidelbergu. V poslední době spolupracujeme hlavně s Řeky. Výzkum Perperikonu je začleněn do velkého evropského projektu. Samotné vykopávky platí bulharská vláda, evropské prostředky umožní vylepšit dopravní dostupnost místa a vytvořit zázemí pro turisty. Za posledních sedm až osm let došlo v Bulharsku k významným archeologickým objevům. Po Itálii a Řecku je Bulharsko třetí zemí, kde je nevíce archeologických a historických památek v Evropě. Nejvíce pozornosti věnovali archeologové Thrákům a právě thrácké objevy byly ty největší.

LN Očekáváte, že se Perperikon stane podobným lákadlem jako jsou v současné době egyptské pyramidy?

Nejen, že to očekáváme, bojujeme o to. Před sedmi lety byl Perperikon pouze vršek v horách, kam nevedla ani cesta. Loni lokalitu navštívilo už 150 tisíc turistů, z toho deset procent cizinců. Doufáme, že díky evropským projektům bude návštěvníků přibývat.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!