Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Svět má novou hvězdu, 29letou vědkyni. Bez Katie Boumanové by nebyl snímek černé díry

Věda

  14:06aktualizováno  14:21
PRAHA - Všechno, co jsme dosud viděli, byly kresby, fantazie nebo počítačové simulace. Ve středu však celý svět obletěl první opravdová fotografie černé díry. Za tímto přelomovým okamžikem stojí hlavně Katie Boumanová, jejíž algoritmus umožnil černou zachytit.

Katie Boumanová v momentu, kdy poprvé viděla fotografii černé díry. foto: Kate Bouman/Facebook

Snímek černé díry potvrzuje Einsteinovu teorii relativity, ukazuje silné zakřivení světla, říká astronom

Devětadvacetiletá vědkyně na algoritmu začala pracovat před třemi lety, kdy studovala postgraduální studium na Massachusettském technologickém institutu (MIT), píše BBC. Ještě před třemi lety však netušila, že k tomuto historickému dni dojde. „Snímek černé díry? Je to jako vyfotit grapefruit na Měsíci, ale radioteleskopem,“ tvrdila před lety. 

10.dubna 2019 v 17:58, příspěvek archivován: 11.dubna 2019 v 12:22

Left: MIT computer scientist Katie Bouman w/stacks of hard drives of black hole image data. Right: MIT computer scientist Margaret Hamilton w/the code she wrote that helped put a man on the moon. (image credit @floragraham) #EHTblackhole #BlackHoleDay #BlackHole https://t.co/Iv5PIc8IYd

Její systém propojil devět radioteleskopů na několika kontinentech. Díky tomu bylo možné pozorovat okolí černé díry. Boumanová v algoritmu používala také strojové učení k rozpoznání vizuálních vzorů.

Díky jejímu algoritmu dokázal z nekvalitních dat z různých koutů světa poskládat kompletní obrázek. V uplynulých letech Boumanová podle CNN vedla ověřování obrazového materiálu a výběr důležitých parametrů. Proces byl podle ní komplikovaný, tým vystřídal několik algoritmů a naslepo testoval, jestli jim některý z nich pomůže zobrazit smysluplný snímek. A také jestli jiné algoritmy výsledek potvrdí.

Katie Boumanová nyní působí na Kalifornském technologickém institutu profesorka.

Po zveřejnění obrázku černé díry se Boumanová stala hvězdou na sociálních sítích. Její první reakce na přelomový snímek jsou vidět na fotografii, kterou Boumanová sdílela na svém Facebooku. Snímek, na němž má Boumanová při pohledu na první výsledek nadšený výraz, sdílely na sociálních sítích tisíce lidí. Hvězdou se stala hlavně na Twitteru, kde uživatelé sdílejí obrázky černé díry s jejím jménem.

První snímek černé díry.

Pozorování je podle ředitele projektu Sheperda S. Doelemana společným dílem více než dvou set výzkumníků, jednu z klíčových rolí hrála právě nadaná vědkyně. Ta však tvrdí, že všichni si zaslouží stejný obdiv. „Nikdo z nás by to nezvládl sám, řekla Baumanová pro CNN. „Tento průlomový snímek vznikl díky tomu, že se dalo dohromady mnoho různých lidí z různých oborů,“ doplnila.

První černá díra, kterou může lidstvo spatřit na vlastní oči, se nachází v jádru galaxie Messier 87. Tato galaxie je na obloze vidět jako jasný objekt. M87 je od nás vzdálená 55 milionů světelných let. Vědci přesto dali přednost jejímu pozorování před mnohem bližší černou dírou v jádru naší Galaxie, protože M87 je extrémně jasným zdrojem radiových vln.

Pořízená fotografie je ve shodě s tím, co předpokládá Einsteinova obecná teorie relativity, a s tím, co se o černé díře v jádru galaxie M87 podařilo zjistit nepřímými metodami.

Boumanová v roce 2016 mluvila na akci TED talk o tom, jak těžké je vyfotografovat černou díru:

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!