Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Věda

Svět se musí podle WHO připravit i na budoucí virové epidemie. S viry budeme žít navždy

Virus. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Virus. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Kodaň/Praha Svět se musí po nynější pandemii nemoci covid-19 připravit i na další virové epidemie, s viry lidstvo bude žít navždy, uvedl ve čtvrtek na videobrífinku Světové zdravotnické organizace (WHO) šéf evropské pobočky WHO Hans Kluge.

„Žijeme na planetě, která je plná virů. Co bude, to nikdo neví, ale možné je, že se virus stane, jak říkáme, endemickým jako řada sezónních virů ze skupiny koronavirů. To je jedna možnost. Další možností je, že zmutuje,“ uvedl Kluge na dotaz, jak by se státy měly připravovat na soužití s koronavirem. To, že koronavirus SARS-CoV-2, který vyvolává nemoc covid-19, bude s lidstvem možná napořád, řekl ve středu krizový expert WHO Mike Ryan.

„Důležité je dosáhnout souhry mezi virem, naším chování, jak se lidé, lidská populace, chovají. Velmi důležité jsou naše zásahy, tedy to, jak můžeme situaci ovlivnit,“ uvedl ve čtvrtek Kluge.

I přes nynější příznivý vývoj, kdy se mnoha státům daří šíření covidu-19 zastavit, musí být svět podle Klugeho na pozoru. „Není čas slavit, je nutné se připravovat, protože to není poprvé, co svět čelí pandemii, ale ta nynější byla velmi, velmi zničující,“ uvedl.

Klíčové je vedle preventivních kroků také rozšíření kapacity zdravotních systémů. „Byli jsme svědky toho, že i ten nejsilnější zdravotní systém může být během několika týdnů přetížen,“ poznamenal Kluge.

Na úvod brífinku Kluge řekl, že v Evropě se dosud nemoc covid-19 potvrdila u 1,78 milionu lidí, z nichž 160 000 komplikacím souvisejícím s infekcí podlehlo. „To je celosvětově 43 % případů a 56 % úmrtí,“ uvedl. Dodal, že ač se situace na kontinentu zlepšuje, tak Rusko, Spojené království a Španělsko stále zůstávají v desítce zemí, které za uplynulých 24 hodin ohlásily nejvíce případů infekce.

Prohlásil dále, že se ke světu obrací se třemi výzvami. „Za prvé, není čas na lhostejnost, zůstaňte ostražití,“ uvedl s tím, že polevit bude možné, až bude k dispozici vakcína či účinná léčba. „Za druhé, úřady musí naslouchat veřejnosti a podle toho se zachovat. Za třetí, chovejte se zodpovědně. My všichni určujeme vývoj této pandemie,“ řekl.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Zdravotník měří 21. dubna 2020 tlak pacientovi s nemocí covid-19, který je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...