Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Světelná ozvěna supernovy

Vesmírná rentgenová observatoř Chandra. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vesmírná rentgenová observatoř Chandra. | foto: Reprofoto

Praha/Kalifornie Zřídka pozorovaný jev umožnil astronomům sledovat výbuch supernovy, který teoreticky mohli pozorovat již jejich středověcí předchůdci.

Při analýze snímků Velkého Magellanova oblaku pořízených s několikaletými odstupy zaznamenali astronomové zajímavý úkaz. Uviděli odlesky gigantických výbuchů, které rozmetaly tři masivní hvězdy ve Velkém Magellanově oblaku -nejjasnější galaxie viditelné z Mléčné dráhy. Teleskopy přitom zachytily stopy explozí, jejichž svit k Zemi dorazil už před několika sty lety.

Jak je to možné? To, že k pozemskému pozorovateli světlo vzdálených hvězd doputuje po mnoha letech, je dáno konečnou rychlostí světla. Pozorujeme prostě události, které nastaly zhruba před dobou, jež odpovídá vzdálenosti vyjádřené ve světelných letech (zanedbáme-li rozpínání vesmíru, což u relativně blízkých objektů lze).

Za některých podmínek ale vstupuje do hry tzv. světelná ozvěna. Stejně jako se zvukové vlny odrážejí od překážek a přicházejí k posluchači s jistým zpožděním, může se „zaklikatit“ i cesta světelného paprsku. Jako nedokonalé „zrcadlo“ posloužil pravděpodobně shluk mezihvězdného prachu.

Pomyslná cesta časem

Astronomové kalifornské Livermorské národní laboratoře vystopovali zdroje zaznamenaných odlesků. Ukázalo se, že jimi jsou tři nedávno zpozorované zbytky po supernovách. Ty objevila americká vesmírná rentgenová observatoř Chandra.

S využitím znalostí o světelné ozvěně už bylo možné určit i dobu, kdy jas supernov ozářil Zemi. Je jisté, že k tomu došlo nejméně před dvěmi stoletími, v jednom případě dokonce před šesti sty lety.

„Tímto způsobem je teoreticky možné pozorovat světlo stejné exploze, jakou viděl Johanes Kepler před více než 400 roky nebo dokonce svit slavné supernovy z roku 1006, o níž informují záznamy čínských astronomů“, říká spoluautor zprávy Christopher Stubbs.

Světelné ozvěny ale umožňují víc - astronomové s jejich pomocí mohou studovat povahu mezihvězdného prostoru.

Princip světelné ozvěny

Cestu světelných paprsků, které vyprodukovala gigantická exploze supernovy, může k Zemi nasměrovat mezihvězdný prach.

Pokud je pozemský pozorovatel jednom ohnisku pomyslné elipsy a zbytky hvězdy v druhém, odrazí oblaky prachu „na povrchu“ paprsky z výbuchu tak, že k Zemi doputují ve srovnání s prvotním zábleskem se zpožděním v řádu stovek let. Pokud by celý jev sledoval pozorovatel „z boku“, viděl by paprsek jako lomený oblouk.

,
Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.