Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Světlovlasí nájezdníci? DNA vikingů v sobě skrývá i cizorodé prvky, uvádí studie

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: History Channel

Praha Blonďatí válečníci, kteří na svých lodích připlouvali ze Skandinávie a plenili civilizovanou Evropu. Zhruba tak nějak si v základních obrysech každý z nás představí divoké vikingy. Jenže jde o pravdivý obrázek, či o iluzi vytvořenou nesčetnými popularizačními filmy a seriály? Nejnovější studie publikovaná v prestižním vědeckém časopise Nature ukazuje, že se jedná spíše o druhou variantu: tedy stereotypní vyobrazení.

V šest let trvající studii, která je největší svého druhu, prozkoumali archeologové ve spojení s vědci více jak 400 lebek vikingů za pomocí DNA technologie. Zkoumaný materiál pochází z pohřebišť ve Skandinávii, v Grónsku a ve Velké Británii, píše časopis Nature.

Bádání ukázalo, že dědičná informace předávaná po generace mezi severskými válečníky je z části ovlivněná i asijskými a jihoevropskými geny. Nelze tedy říci, že vikingský vzhled je dán čistě skandinávským původem.

„Boříme zde mýtus o klasickém blonďatém vikingovi. Mnozí z nich měli kvůli neskandinávským genům hnědé vlasy,“ říká vědec Eske Willerslev z elitní Cambridgeské univerzity, která se na studii podílela společně s dánskou univerzitou v Kodani.

Vikingy zpopularizoval stejnojmenný seriál

Hlavní postava série: Ragnar Lothbrok (Travis Fimmel). Právě vede loupeživý...
Rodina. Ragnar Lothbrok (vlevo, Travis Fimmel), jeho syn Björn Železný bok...

Dalším zjištěním je, že genetické rozdíly mezi různými vikingskými skupinami rozmístěnými po Skandinávii byly větší, než se dříve myslelo. To svědčí o daleko větší izolovanosti jednotlivých kmenů. Výzkum také ukázal, že když se skupina seveřanů vydala na moře za cílem drancování, ve většině případů šlo o členy rodiny, přátele či sousedy.

Vikingem se šlo i stát

„Našli jsme důkazy o velkém vlivu dánských předků na obyvatele Británie, předků Švédů na osadníky z Baltu a norských předků na lidi z Irska, z Grónska a Islandu,“ píší vědci. A nejednalo se pouze o genetické mísení, ale i o kulturní vliv. Dvě kostry, které nesou DNA shodné s tím moderních Irů či Skotů, byly objevené v Orkney na severovýchodním pobřeží Skotska ve vikingských hrobech. To může znamenat, že ačkoliv dvojice vikingy původně nebyla, převzali muži jejich zvyky a identitu a stali se jimi.

„Dospěli jsme k závěru, že vikingská diaspora byla charakterizována značným transregionálním zapojením. Odlišné vikingské populace ovlivnily dědičnou informaci obyvatel různých regionů Evropy a Skandinávie na oplátku zaznamenala zvýšený kontakt se zbytkem kontinentu,“ shrnují v závěru práce vědci.

Slovo viking pochází ze skandinávského výrazu vikingr, což je v překladu pirát. Severští muži cestovali na lodích po evropských řekách (Dunaj, Dněpr, Temže, Seina) a plenili, často především křesťanské kláštěry plné mnichů. Jednalo se ale i o významné obchodníky. Vikingové věřili ve vlastní severogermánské bohy, nejznámějšími představiteli této mytologie jsou zřejmě bůh hromu Thór či severská obdoba křesťanského nebe Valhalla. Zlatou éru své civilizace obávaní nájezdníci prožili od počátku 9. století až do zhruba poloviny 11. století.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...