Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka -1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Světoví odborníci na rentgenovou optiku v astronomii se sešli v Praze

Dalekohled IXO v představě ilustrátora | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dalekohled IXO v představě ilustrátora | foto: NASA

PRAHA Experti z devíti zemí se tento týden sešli v Praze, aby diskutovali o nových technologiích pro projekt obřího kosmického rentgenového dalekohledu IXO, do něhož je zapojena i Česká republika. 

Rozšíření pozorovacího okna do vesmíru do rentgenového oboru spektra přineslo již v minulosti klíčové poznatky o vesmíru - o neutronových hvězdách, černých děrách, gama záblescích či neutronových jádrech.

Stavba velkého vesmírného rentgenového dalekohledu je technologicky náročný úkol. Vyžaduje spolupráci odborníků z různých oborů v široké mezinárodní spolupráci. Experti z Evropské kosmické agentury, americké NASA a japonské JAXA proto spojily síly ve velkém společném projektu IXO – International X-ray Observatory. Dokončení dalekohledu a jeho start do vesmíru se očekává kolem roku 2021.

Tento týden se zástupci zúčastněných institucí sešli v Praze. Od pondělka tu probíhá jednání pracovní skupiny pro přípravu optiky, od středy následuje dvoudenní workshop ve vile Lanna. Akci pořádá Astronomický ústav AV ČR a ČVUT.

"Před zahájením stavby optiky dalekohledu je třeba zvládnout dosud nevyřešené technické problémy. Budeme řešit technologie rentgenové optiky založené na tenkých vrstvách křemíku, pokročilé technologie tvarování skla či metrologické testy a měření," říká hlavní organizátor docent René Hudec z Astronomického ústavu AV ČR.

Řadou těchto technologií se zabývají také čeští vědci. Vývoj rentgenové kosmické optiky má podle Hudce v České republice dlouhou tradici a čeští vědci v tomto oboru dosáhli mezinárodně uznávaných výsledků. První český astronomický rentgenový objektiv byl vyroben v roce 1970, tedy před 40 lety – šlo o optiku o průměru 50 mm k zobrazení Slunce v rentgenovém záření z paluby výškové rakety Vertikal.

Na workshopu zazní například přednáška docenta Hudce o českém podílu na dalekohledu IXO. Profesor William Zhang z americké NASA bude referovat o rentgenové optice pro příští desetiletí a profesor John Nousek z Penn State Univerzity v USA shrne vědecké výsledky získané rentgenovým dalekohledem na americké družici SWIFT v posledních šesti letech.

Eva Vlčková

Autor

Eva Vlčkováeva.vlckova@lidovky.czČlánky
Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....