7. října 2010 16:02 Lidovky.cz > Relax > Věda

Syfilidy přibývá. Loni bylo hlášeno tisíc případů, více u mužů

Bakterie Treponema Pallidum, která způsobuje Syfilis. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bakterie Treponema Pallidum, která způsobuje Syfilis. |

PRAHA Syfilidy bylo loni v ČR hlášeno téměř tisíc případů, přibližně dvakrát víc než v roce 2006. Pohlavními chorobami trpí víc mužů než žen, vyplývá z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

V průměru za posledních deset let je výskyt syfilidy u mužů vyšší o 29 procent a více než dvojnásobný u kapavky. V roce 2009 evidoval ÚZIS 1721 případů obou nemocí, z toho 1178 u mužů a 543 u žen, uvádí ÚZIS na svém webu.

Loni bylo hlášeno 103 případů syfilidy u injekčních uživatelů drog, což je pětkrát víc než v roce 2006. V posledních deseti letech se injekční uživatelé drog podíleli průměrně 5,2 procenta na nahlášených případech syfilidy a 1,3 na hlášených případech kapavky. V posledních pěti letech podíl lidí, kteří si píchají drogy a onemocněli syfilidou, vzrostl na loňských více než deset procent.

Typický pacient? Zaměstnaný muž ve věku 20 až 29 let
Typickým pacientem u všech hlášených onemocnění syfilidou a kapavkou byl ve sledovaném období svobodný, zaměstnaný muž s heterosexuálním zaměřením ve věku 20 až 29 let se středoškolským vzděláním a zaznamenaným náhodným stykem jako rizikovým sexuálním chováním. U injekčních uživatelů drog byl kromě náhodného styku zjištěn také vysoký podíl promiskuity a prostituce, a to zejména u žen.

V letech 2000 až 2009 mělo více než 42 procent případů onemocnění syfilidou v časném stadiu, v 15 procentech ve stadiu pozdním. Vrozená syfilis byla zaznamenána u necelého procenta celkového počtu. U kapavky šlo v 88 procentech o akutní formu.

Jak se Syfilis přenáší?
Syfilis se přenáší výhradně pohlavním stykem. Pravděpodobnost přenosu syfilidy a kapavky cestou injekční aplikace drog je podle odborníků téměř nulová. Pouze asi pět procent případů je infikováno jinou než pohlavní cestou. Mezi ně patří přenos z matky na dítě - vrozená syfilis. V ojedinělých případech může být syfilis přenesena i prostřednictvím infikovaných předmětů nebo v důsledku velmi blízkého kontaktu s nakaženým člověkem.

U kapavky je původcem onemocnění bakterie - gonokok, který je velmi citlivý na zevní prostředí a mimo lidský organismus rychle hyne. Infekce se přenáší téměř vždy pohlavní cestou.

Povinnému hlášení do Národního registru pohlavních nemocí v ČR podléhají syfilis, kapavka, měkký vřed a infekční onemocnění způsobené chlamydiemi, známé pod názvem "čtvrtá pohlavní nemoc". Ostatní infekce přenosné pohlavním stykem sledují hygienické stanice.

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Advantage Consulting, s.r.o.
SKLADNÍK

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 23 000 - 25 000 Kč