Úterý 2. března 2021svátek má Anežka 0 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Systém Grantové agentury blokuje práci vědců, tvrdí iniciativa

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: koláž - ŠimonLidové noviny

PRAHA Občanské sdružení Fórum Věda žije! kritizuje nynější stav informačního systému Grantové agentury ČR, který údajně blokuje práci vědců. Zástupci sdružení míní, že uživatelé se musejí neustále potýkat s technickými problémy systému a agentura navíc nevyhodnotila grantové žádosti z loňského roku včas.

Agentura pochybení odmítá. Podle mladých vědců agentura výsledky loňské grantové soutěže oznámila až letos 23. ledna, ačkoli rozběh těchto grantů je stanoven na začátek února. "Žadatelé do konce roku 2012 nevěděli, zda jejich grant uspěl, nebo ne, a nemohli si proto naplánovat práci a finance na rok 2013 v patřičném předstihu," uvedli vědci ze sdružení.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle agentury je ale toto tvrzení velmi zavádějící. "Získání grantu totiž není nárokové a řešení projektů začíná podpisem smlouvy. Navíc, všechny termíny týkající se soutěže vyhlášené v květnu 2012 byly předem oznámeny v zadávací dokumentaci. Předsednictvo GA ČR rozhodlo o zkrácení původně oznámené hodnotící lhůty. Agentura tak vyhlásila výsledky soutěže pro standardní a postdoktorské projekty základního výzkumu dříve a o více než jeden měsíc dříve, než ukládá zákon," sdělil mluvčí Roman Prorok.

Zhroucení systému pozastavilo granty

Agentura čelila kritice kvůli systému na zadávání žádostí o granty už loni na jaře. Počítačový systém s některými došlými projekty se jí tehdy zhroutil, proto vyhlášené soutěže zrušila a začátek nových grantů o měsíc odložila.

Na přelomu roku měl systém opět technické problémy při zadávání on-line požadavků, protože byl podle zástupců Grantové agentury přetížen, napsalo Fórum Věda žije! GA ČR je státní instituce, která rozděluje peníze na projekty základního výzkumu a projekty evropských mezinárodních programů. Žádosti posuzují odborné komise složené z vědců z celé ČR a zahraniční oponenti. Ročně dá na vědu a výzkum kolem tří miliard korun.

Věda žije!

Fórum Věda žije! je občanské sdružení, jehož posláním je podpořit komunikaci mezi vědci, vládními a nevládními organizacemi a veřejností, podněcovat otevřenou diskusi o vědní politice a reformě vědy a výzkumu v ČR a popularizovat výsledky vědecké a výzkumné práce.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Tip pro rodiče: Židle, která s člověkem vydrží od 9 měsíců až do důchodu
Tip pro rodiče: Židle, která s člověkem vydrží od 9 měsíců až do důchodu

Dvě redaktorky vyzkoušely české rostoucí židličky od WOOD PARTNER. Jsou jedinečné svými ergonomicky tvarovanými opěrkami a sedáky, které podporují...