Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Systém Grantové agentury blokuje práci vědců, tvrdí iniciativa

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: koláž - ŠimonLidové noviny

PRAHA Občanské sdružení Fórum Věda žije! kritizuje nynější stav informačního systému Grantové agentury ČR, který údajně blokuje práci vědců. Zástupci sdružení míní, že uživatelé se musejí neustále potýkat s technickými problémy systému a agentura navíc nevyhodnotila grantové žádosti z loňského roku včas.

Agentura pochybení odmítá. Podle mladých vědců agentura výsledky loňské grantové soutěže oznámila až letos 23. ledna, ačkoli rozběh těchto grantů je stanoven na začátek února. "Žadatelé do konce roku 2012 nevěděli, zda jejich grant uspěl, nebo ne, a nemohli si proto naplánovat práci a finance na rok 2013 v patřičném předstihu," uvedli vědci ze sdružení.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle agentury je ale toto tvrzení velmi zavádějící. "Získání grantu totiž není nárokové a řešení projektů začíná podpisem smlouvy. Navíc, všechny termíny týkající se soutěže vyhlášené v květnu 2012 byly předem oznámeny v zadávací dokumentaci. Předsednictvo GA ČR rozhodlo o zkrácení původně oznámené hodnotící lhůty. Agentura tak vyhlásila výsledky soutěže pro standardní a postdoktorské projekty základního výzkumu dříve a o více než jeden měsíc dříve, než ukládá zákon," sdělil mluvčí Roman Prorok.

Zhroucení systému pozastavilo granty

Agentura čelila kritice kvůli systému na zadávání žádostí o granty už loni na jaře. Počítačový systém s některými došlými projekty se jí tehdy zhroutil, proto vyhlášené soutěže zrušila a začátek nových grantů o měsíc odložila.

Na přelomu roku měl systém opět technické problémy při zadávání on-line požadavků, protože byl podle zástupců Grantové agentury přetížen, napsalo Fórum Věda žije! GA ČR je státní instituce, která rozděluje peníze na projekty základního výzkumu a projekty evropských mezinárodních programů. Žádosti posuzují odborné komise složené z vědců z celé ČR a zahraniční oponenti. Ročně dá na vědu a výzkum kolem tří miliard korun.

Věda žije!

Fórum Věda žije! je občanské sdružení, jehož posláním je podpořit komunikaci mezi vědci, vládními a nevládními organizacemi a veřejností, podněcovat otevřenou diskusi o vědní politice a reformě vědy a výzkumu v ČR a popularizovat výsledky vědecké a výzkumné práce.

,
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Nicolae Stanciu v ligovém utkání Slavie s Karvinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...