Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

T-Mobile zmodernizuje celou svou GSM síť

Základová stanice (BTS). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Základová stanice (BTS). | foto: T-MobileReprofoto

T-Mobile CZ zahajuje jeden z nejrozsáhlejších a nejvýznamnějších projektů ve své historii. Během jednoho roku se totiž chystá vyměnit všech 4,5 tisíce vysílačů a 150 řídících stranic ve své síti.

Výstavbu bude realizovat společnost Huawei coby dodavatel infrastruktury, s níž T-Mobile podepsal začátkem října smlouvu. Stávající zařízení dodané společnostmi Siemens a Motorola budou zcela nahrazeny. Cílem modernizace jsou významné úspory a zlepšení provozní možnosti sítě, neboť některé základové stanice jsou v provozu od počátku spuštění sítě Paegas v roce 1996.

Díky spolupráci s jedním dodavatelem namísto dvou hodlá T-Mobile ušetřit v oblasti nákladů na údržbu, snížení zásob náhradních dílů, snazší zaškolování technického personálu a monitoring provozu.  Protože nové zařízení je výrazně efektivnější, nejedná se jen o zmenšení fyzické velikosti stanic, ale dojde i ke snížení spotřeby energie (přibližně o 30%).

Instalace nových BTSek s sebou přinese také mnohem větší kapacitu než doposud. Během ročního procesu modernizace bude zavedeno EDGE do celé sítě, přičemž nově instalované zařízení bude do budoucna podporovat i další nové technologie, jako např. WAMR (vyšší kvalita hlasových služeb) a EDGE2.

Na konci srpna byly v laboratořích T-Mobilu zahájeny akceptační testy simulující provoz několika základnových a řídících stanic v reálných podmínkách. Vzhledem k tomu, že testy dopadly dobře, bude pilotní projekt spuštěn na konci října v plzeňském regionu, kde rovnou dojde k výměně dvou starých řídících stanic za nové a následně bude monitorováno jejich fungování. Podle plánu má dojít k výměně celé jedné řídící stanice během jedné či dvou nocí.

Instalace zařízení v celé síti, která bude zahrnovat výměnu více než 4500 základnových stanic a 150 řídících stanic, potrvá asi jeden rok. Vzhledem k tomu, že výměna zařízení bude probíhat přes noc, bude vliv na uživatele minimální.

Svět techniky komentuje: Jsou tomu přesně 2 týdny, co Telefónica rovněž ve spolupráci s firmou Huawei oznámila upgrade své sítě. Zatímco T-Mobile mění pouze staré „GSM železo“, O2 podstatně rozšiřuje 3G.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Základová stanice (BTS). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Základová stanice (BTS). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Základová stanice (BTS). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy
HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy

Přihlaste se do testování a vyzkoušejte houbičky PUR Active, které se nemusíte bát použít ani na povrchy, jako je teflon a sklokeramické desky.