Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Tabák, který slouží zdraví

Prozatím známe jen záporné účinky tabáku, v budoucnu.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prozatím známe jen záporné účinky tabáku, v budoucnu.... | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

Praha Genetická modifikace rostliny tabáku se stane pomocnicí v boji proti bioterorismu i případnému návratu „černé smrti“.

Tabák se mezi zdravotníky netěší nejlepší pověsti. Neplatí to ale pro rostliny, které sklidili vědci ve skleníku Ústavu biodesignu při Arizonské státní univerzitě, to však neplatí. Tým vedený Lucou Santim proměnil tabák v továrnu na vakcínu proti moru.
 Tato nemoc byla po staletí vážnou hrozbou, například v letech 1347 až 1352 připravila tzv. černá smrt o život 25 milionů Evropanů.

 Lékaři doufali, že původce moru, bakterii Yersinia pestis, zprovodí ze světa antibiotiky. Ale statistiky WHO stále zaznamenají 1000 až 4000 případů moru ročně s průměrnou úmrtností kolem osmi procent. Při některých epidemiích ale až téměř 50 procent.
 Snahy lékařů tak vyšly naprázdno a v poslední době znepokojují zdravotníky obavy z morového comebacku. hlavně kmenů moru odolných k antibiotikům.

 Není rovněž vyloučené, že se bakterie moru dostanou do rukou teroristů. Nebezpečné jsou hlavně plicní formy moru šířící se vzduchem,
 Přitom účinnou hráz proti šíření moru nelze vybudovat ani očkováním, protože stávající vakcíny mají nepříznivé vedlejší účinky.
 I proto američtí vědci vyrobili novou vakcínu tak, že vnesli do dědičné informace tabáku dva geny kódující bílkovinné molekuly z povrchu bakterie Yersinia pestis.
Využili k tomu virus tabákové mozaiky, přirozeného škůdce tabáku. Virus byl geneticky proměněn na „trojského koně“, který rostlině neškodí, ale vnáší do její dědičné informace geny podstrčené vědci.

 Při tvorbě virového trojského koně využil Santiho tým technologie vyvinuté ruskými vědci působícími v biotechnologické firmě Icon Genetics v německém Halle.
 Tabák si „podvržené“ geny osvojil a začal podle nich produkovat „morové“ bílkoviny. Ty chorobu nevyvolají, ale lidský organismus je vnímá jako cizorodé a mobilizuje imunitní obranu. Při skutečné nákaze by nám takto nabuzený imunitní systém zaručoval bezpečí. „Tabáková“ vakcína to prokázala při testech na morčatech.

 Výhodou „zelené továrny“ je i rychlost : „Od infekce rostlin virem do sklizně uplyne 10 dní. Čištění bílkovin a příprava vakcíny si vyžádá asi dva týdny,“ říká Santi.
,
Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.