Středa 11. prosince 2019svátek má Dana -5 °C skoro jasno Předplatné LN
28. května 2017 13:13 Lidovky.cz > Relax > Věda

Tajemství prehistorických rukou v evropských jeskyních

Tajemství prehistorických rukou v evropských jeskyních | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tajemství prehistorických rukou v evropských jeskyních | foto: ČTK

Jedna jeskyně na západě Španělska, stejně jako další v Itálii nebo ve Francii, skrývá naše nejintimnější pouto s prehistorií: siluety lidských rukou, které vznikly před několika desetitisíci lety. Píše o tom agentura AFP.

V malé křivolaké jeskyni Maltravieso ve městě Cáceres v provincii Extremadura je tma a kupodivu teplo. Španělský archeolog Hipolito Collado a jeho tým tam nevstoupili už téměř rok, aby nepoškodili 57 vybarvených rukou zdobících stěny jeskyně.

Proč dávní umělci v této jeskyni stejně jako v jiných tyto ruce malovali? Byl to jen způsob, jak zde zanechat stopu, nebo rituál komunikace s duchy? Co mohou odhalit o roli žen v době paleolitu, starší době kamenné, které skončila před 10.000 lety? Aby Collado pomohl poodhalit roušku nad tímto tajemstvím, začal se soupisem všech prehistorických otisků rukou v Evropě. On a další archeologové procházeli jeskyni po jeskyni a skenovali a fotografovali všechny ruce, které našli.

Jejich cílem je vytvořit na internetu databázi s volným přístupem v rámci projektu Handpas financovaného Evropskou unií, aby tyto obrázky zachycené v 3D mohli zkoumat všichni vědci, kteří o to projeví zájem.

„Chceme zpřístupnit nepřístupné umění,“ říká Collado.

V jeskyni, kde se člověk místy může sotva vzpřímit, kontroluje snímače, aby si ověřil, zda se hladina oxidu uhličitého, teplota nebo vlhkost od jeho poslední návštěvy nezměnily.

Podle něho byly tyto vymalované ruce objeveny v 36 evropských jeskyních, ve Francii, ve Španělsku a v Itálii. Některé jeskyně skrývají i obrázky zvířat, ale projekt Handpas se soustřeďuje na ruce, které jsou lidským poutem s naší dávnou minulostí.

Namalované ruce byly rovněž objeveny v Jižní Americe, v Austrálii a v Indonésii, kde nedávný výzkum odhalil siluetu ruky starou 40.000 let v jeskyni na ostrově Sulawesi. Ta je ve světě nejstarší. Vznikla přibližně v době, kdy Homo sapiens, první moderní člověk, přišel do Evropy.

O významu těchto rukou a o tom, že jim někdy chybějí prsty, koluje mnoho teorií. Byl to rituál? Přišli malíři o prsty, které jim za velké zimy umrzly? Nebo krčili některé z prstů v jakési obdobě znakové řeči, když malovali? A co kdyby se prokázalo, že všechny ruce na určitém místě malovaly ženy? „Uvažujeme o matriarchální společnosti,“ vysvětluje Colladův kolega José Ramón Bello Rodrigo.

Je také možné, že Homo sapiens nebo před ním neandertálci pouze jeskyněmi procházel a zanechával v nich svou značku, jakoby říkal: Byl jsem tady.

Profesor britské Durhamské univerzity Paul Pettitt, který se soutsředil na polohu rukou na stěnách jeskyní, si to nemyslí. Zjistil, že prsty bývají někdy umístěny nad hrbolkem ve stěně, jako by ho svíraly. Mnohé ruce zase bývají skryty ve výklencích. „Muselo to dát hodně práce. To neděláte jen proto, že byste se chtěli bavit,“ říká Pettitt.

Proč jsou některé ruce „negativní“, jakoby malované podle šablony s pigmenty okolo, a jiné „pozitivní“, které jsou vybarvené? Francouzský expert na prehistorické umění Jean Clottes soudí, že by mohlo jít o formu šamanismu. „Barva, kterou lze nazvat posvátnou, je nanesena na stěnu jeskyně, což vytváří vazbu mezi osobou, která tak učinila, a stěnou, tedy zprostředkovaně mocnostmi, které mohly v této jeskyni být,“ říká.

Collado si myslí, že některé ruce představovaly varování: „V jeskyni Garma (na severu Španělska) jsou na jednom místě zobrazeny ruce hned vedle velké jámy, která by mohla znamenat smrt. Jejich cílem je jistě výzva: Stop.“ pel lcm

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.