Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Technika v Brně láká studenty: slibuje jim peníze

Peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze | foto: Shutterstock

BRNO Stovkám studentů dáme šest tisíc korun, slíbilo Vysoké učení technické v Brně. Další školy peněžní podobu boje proti snižujícímu se zájmu maturantů o technické obory zatím neuplatňují.

Ještě než začnete studovat, můžete dostat na ruku 6000 korun. Takový vzkaz poslalo maturantům Vysoké učení technické. Vyčlenilo tři miliony korun na mimořádná stipendia, jež dostane každý osmý student nastupující příští rok do bakalářských oborů.

ČTĚTE TAKÉ:

Hlavní podmínkou je začít na škole studovat - a předtím se dostat mezi 500 nejlepších ve státní části maturit. „Chceme podpořit zájem o naši školu, ukázat, že pod hlavičkou techniky se neskrývá jen strojařina,“ tvrdí prorektor Petr Kvíčala. Na škole vzdělávají například ekonomy, informatiky či výtvarníky, na něž se krok také vztahuje.

O technické obory klesá zájem

  • Zatímco počet vysokoškolských studentů všech stupňů a oborů mezi lety 2007 a 2010 podle údajů Ústavu pro informace ve vzdělávání stoupl z 344 180 na 396 307, technické obory na tom tak dobře nejsou. 
  • Studentů techniky sice mírně (asi o čtyři tisíce) přibylo, ale podíl na celkovém počtu se snížil z 24 na 22 procent. 
  • Dynamické jsou ekonomické obory na soukromých školách a na veřejných školách zejména společenskovědní - u těch přibylo 13,5 tisíce posluchačů.

Náborový příspěvek na VUT nese označení mimořádné stipendium. Ministerstvo školství proti takovému využití školních peněz nemá námitky. „Různé náborové nebo preferenční programy jsou ve světě na univerzitách zcela obvyklé,“ sdělil LN ředitel ministerského odboru vysokých škol Jiří Nantl. Podle něj je dobře, že se VUT snaží získávat dobré studenty a navíc tak dává najevo zájem o využívání výsledků státní maturity.

Díky stipendiu se může část středoškoláků rozhodnout jít na VUT místo na podobné obory spíše „humanitních“ brněnských škol - týká se to i ekonomů, expertů na počítače a dalších studijních oborů.

Zaskočená konkurence

Některé vysoké školy proto postup zaskočil. „Trošku mne překvapuje princip placení stipendia předtím, než začnou studovat - navíc v době, kdy peněz ve školství není nazbyt,“ řekl LN rektor Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava Ivo Vondrák.

Podle něj se v Ostravě budou snažit úspěšné středoškoláky získat spíš například úlevou při přijímacích zkouškách pro ty, kdo budou mít státní maturitu z matematiky.

ČTĚTE TAKÉ:

Rektor Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kůs naopak připustil, že některé jejich fakulty o podobném postupu také uvažovaly. „Je ale potřeba postupovat tak, aby nešlo o krátkodobou motivaci. Spíš se musíme snažit obory propagovat dlouhodobě - pokud zvolíme podobnou finanční motivaci, tak ji vyplatit třeba po zdárném uzavření prvního ročníku,“ dodal.

Podle dostupných informací je VUT největší školou, která podobný krok v rámci své kampaně na získání nových studentů učinila. Část univerzit teprve své nabídky zveřejní na začátku roku, kdy maturanti budou podávat přihlášky.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...