Pondělí 6. července 2020Den upálení mistra Jana Husa 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Technologická agentura „naleje“ do výzkumu 7,5 miliardy

Laboratoř (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Laboratoř (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Dnes Technologická agentura zahájila program ALFA. V rámci něho chce během šesti let podpoří 750 projektů aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje. Celkově investuje 7,5 miliardy.

Peníze na vědu a výzkum putují do laboratoří z řady různých míst. Badatelé o ně mohou soutěžit u Grantové angetury, u několika ministerstev a u dalších institucí. Výhledově by se počet poskytovatelů měl snížit. Základnímu výzkumu má dominovat Grantová agentura, v aplikovanému pak nedávno založená Technologická agentura. A ta už nyní začala lákat potenciální zájemce o peníze.

Program ALFA, který bude probíhat v letech 2011 až 2016, má prostřednictvím vědeckých výsledků zlepšit konkurenceschopnost a hospodářský růst Česka. ALFA je rozdělena do tří podsekcí. První se zaměří na progresivní technologie a materiály, druhá na energetiku a ochranu životního prostředí, třetí pak na udržitelný rozvoj dopravy.

Peníze pro firmy
Celkově program ALFA podpoří 750 projektů, u dvou třetin se očekává spolupráce mezi podniky a výzkumnými organizacemi. Postačí ovšem, když se výzkumná organizace bude na řešení, nákladech a výsledcích projektu podílet deseti procenty. Peníze tak budou z velké části směřovány do firem.

Jak ale upozorňuje Karel Klusáček, ředitel Technologické agentury, vyšší hranice by mohla některé výzkumné organizace od účasti v programu úplně odradit. "Pokud se ale samy chtějí podílet více procenty, nikdo jim to nezakazuje," uvádí Klusáček.

Technologická agentura ovšem vyžaduje, aby se všichni zájemci o projekty přispěli k jejich financování. Podpoří je totiž maximálně z 80 procent.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...