Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
13. prosince 2005 8:54 Lidovky.cz > Relax > Věda

Těla kosatek jsou plná jedů

LONDÝN Severní ledový oceán se podle poslední zprávy Světového fondu pro ochranu přírody (WWF) proměnil v „nádrž plnou chemikálií“. Zamořený bezpočtem jedovatých látek vypouštěných lidmi do životního prostředí, se stává zabijákem živočichů na vrcholu potravního řetězce.

Dosud byli nejkontaminovanějšími zvířaty planety lední medvědi, kteří na zamoření doplácejí především hermafroditismem. Nyní je však o jejich smutné prvenství připravily kosatky dravé, které mají tu smůlu být na vrcholu mořského potravního řetězce.

Vědci při zkoumání tuku velryb pohybujících se v norských fjordech zjistili, že v jejich organismu se hromadí toxické látky jako polychlorované bifenyly, pesticidy a zpomalovače hoření.

Ačkoliv tito kytovci žijí daleko od zdrojů jedů, jejich životní prostředí a potrava jsou jich plné. Kosatky jsou totiž obávanými mořskými predátory, kteří se živí rybami, želvami, ptáky, tuleni i jinými kytovci. Odtud také pochází jejich anglický název killer-whale, velryba zabiják.
„Kosatky dravé jsou pro nás indikátory čistoty oceánu. Hodnoty znečištění Severního ledového oceánu jsou alarmující, “ říká člen vědeckého týmu Hans Wolkers.

Polychlorované bifenyly (PCB) jsou velmi stabilní chemické látky, které se v prostředí téměř nerozkládají. Navíc jsou schopné putovat v nezměněné podobě na dlouhé vzdálenosti. K jejich toxicitě přispívá i to, že jsou velice málo rozpustné ve vodě, zato se rozpouštějí a kumulují v tucích a v tom tkví jejich nebezpečnost pro živočichy včetně člověka.

Protože se PCB široce používají při výrobě chladniček a dalších elektrospotřebičů, jejich koncentrace v životním prostředí způsobuje zdravotní problémy i lidem. Většina z těchto látek poškozuje imunitní a hormonální systém savců včetně člověka, má negativní důsledky na rozmnožování a je rakovinotvorná. Stejně tak tomu je u zpomalovačů hoření, které se přidávají například do koberců či elektroniky. Stopy těchto látek už vědci objevili i v mateřském mléce.
Podle Colina Butfielda z WWF se fond dnes chystá zatlačit na Evropskou unii, aby urychlila přijetí přísných zákonů v rámci nové evropské chemické politiky, které mají zavést kontrolu všech látek používaných ve výrobě.
, Lidové noviny
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...