Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Telefónica O2 nabídne ADSL bez poplatků za hlasové služby

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: SamsungReprofoto

Telefónica O2 zahájila testovací provoz tzv. nahého ADSL, které nevyžaduje aktivaci hlasových služeb telefonní přípojky (HTS). Pilotní provoz je zatím určen pouze pro velkoobchodní partnery.

Až doposud si bylo možné aktivovat internet ADSL od Telefónicy O2 pouze s hlasovým tarifem pevné telefonní linky, za kterou si operátor účtuje 404 Kč měsíční poplatek (O2 Standard). Tomu by mohlo být brzy konec, neboť největší poskytovatel telefonních a internetových služeb v ČR spustil testovací provoz bez hlasového paušálu. Testování bude probíhat v celkem deseti lokalitách po celé České republice a jeho cílem je prověřit systémy a sítě z hlediska jejich synchronizace pro případný pozdější provoz v praxi.

Cena služby v pilotním provozu činí 580 Kč vč. DPH za měsíc a týká se 8 Mb/s rychlostní varianty. Lokality, ve kterých bude testování probíhat, jsou: Havířov, Jablonec nad Nisou, Kladno, Mělník, Opava, Prostějov, Říčany, Šumperk, Tábor a Třebíč.

Někteří alternativní operátoři (České Radiokomunikace, Volný, GTS Novera) už ve své síti ADSL bez hlasového paušálu provozují, jeho dostupnost ovšem není příliš velká.

Svět techniky komentuje:
V tuto chvíli tedy ještě není jasné, zdali se „nahé“ ADSL objeví v nabídce alternativních operátorů, kteří internet ADSL přeprodávají, nebo ho pro koncové zákazníky spustí samotná Telefónica O2. V každém případě jde o krok správným směrem.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...