Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Telefónica O2 zrychluje internet ADSL

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: InternetReprofoto

Dominantní poskytovatel pevného internetového připojení Telefónica O2 zařadí 1. září 2008 do své velkoobchodní nabídky novou rychlost internetového připojení – 16 Mb/s.

Jako první bude 16Mb/s připojení distribuovat koncovým zákazníkům společnost Telekom Austria (VOLNÝ), a to již od 18. srpna. Pokud si zákazník objedná službu VOLNÝ Internet, zaplatí měsíčně za tuto rychlost 669 Kč. V případě služby VOLNÝ Internet Extra – připojení bez pevné linky („naked ADSL“) –  bude možné stahovat teoretickou rychlostí 16 Mb/s za 929 Kč měsíčně. Cena stávajícího nejrychlejší 8Mb/s připojení pak klesne na  469 Kč měsíčně (nyní 1379 Kč), respektive na 699 Kč při využívání internetu ADSL bez pevné linky (nyní 1649 Kč).

Konkurence na sebe nenechala dlouho čekat a nové portfolio internetových služeb oznámil také další poskytovatel vysokorychlostního internetu GTS Novera. K navýšení rychlosti připojení na 16 Mb/s dojde v září, přičemž dosavadní čtyři rychlostní profily budou nahrazeny dvěma novými o rychlostech 8 Mb/s a 16 Mb/s bez navýšení stávajících cen. Ty budou odpovídat současným cenám za připojení o rychlostech 2Mbit/s a 4Mbit/s - tedy 470 Kč, respektive 708 Kč měsíčně.

Pro lepší přehled cen nahlédněte do tabulky. Ceny platí v případě služby VOLNÝ od 18. srpna, pro GTS Novera od 1. září. Veškeré ceny jsou včetně daně a nezahrnují další poplatky za pevnou linku.

 Rychlost  VOLNÝ Internet  Novera DSL Fun
  8 Mb/s  469 Kč  470 Kč
 16 Mb/s  669 Kč  708 Kč

Samotná Telefónica O2 zatím ještě novou nabídku vysokorychlostního internetu pro domácí uživatele nepředstavila. Nejspíše tak učiní v následujícím týdnu. Na závěr trocha statistiky –  ADSL v Česku využívá více než 600 tisíc zákazníků, konkurenční internet přes kabelovou televizi má klientů zhruba polovinu.

Svět techniky komentuje: Navýšení rychlosti a snížení cen připojení je nepochybně dobrá zpráva pro všechny náročnější internetové uživatele, otázkou však zůstává, jak se zrychlení internetu projeví v praxi. Ony se totiž teoretické  a praktické hodnoty v reálném životě občas liší a u internetového připojení to platí dvojnásob. Proto se také u běžných nabídek nedočtete nic konkrétního o garanci přenosové rychlosti.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!