Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Teleskop NASA objevil u Saturnu největší prstenec ve sluneční soustavě

Kde leží nově objevený prstenec Saturnu  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kde leží nově objevený prstenec Saturnu | foto:  Šimon, Lidové noviny

Pasadena Největší, ale zatím nikdy nepozorovaný prstenec planety Saturn objevil Spitzerův vesmírný teleskop americké NASA. Leží na nejvzdálenějším okraji Saturnova systému a jeho rovina oběhu je o 27 stupňů odkloněna od roviny oběhu hlavního prstence Saturnu.

Objev vysvětluje záhadu Saturnova měsíce Japetu (Iapetu), měsíce dvou tváří: světlé a tmavé. Astronomové předpokládali, že znečištění povrchu musí být z vnějšího zdroje, ale ten se nikdy nepodařilo určit. Uspěli až Anne Verbiscerová a Michael Skrutskie z univerzity ve Virginii spolu s Douglasem Hamiltonem z univerzity v Marylandu.

Na snímcích infračerveného teleskopu Spitzer se jim podařilo identifikovat řídký prstenec složený z ledových a prachových částic. Ačkoli prach v prstenci je velmi chladný - minus 193 stupňů Celsia – jeho tepelné záření lze na chladném pozadí vesmíru přece jen zachytit.

Nový prstenec svými rozměry zdaleka překonává dosavadního rekordmana, Saturnův prstenec E. Leží ve vzdálenosti přibližně 6krát až 20krát větší, konkrétně asi 5,95 až 11,9 milionu kilometrů od Saturnu.

Zdrojem částic v prstenci jsou patrně srážky komet a jiných těles s vzdálenějšími měsíci Saturnu, jako je Fébé (Phoebe). Při srážkách vznikají částice, které pak objekty v oblasti prstence dále "obrušují" a tím se vytváří další materiál pro prstenec.

Prstenec přírůstky potřebuje, protože především větší úlomky postupně padají do gravitační pasti Saturnu. Právě ty jsou zdrojem znečištění na tváří Iapetu, patrného na připojené fotografii.

Saturnův měsíc Iapetus

Na rozdíl od ostatních prstenců dráha "nováčka" nekopíruje rovník Saturnu, ale odklání se od něj o 27 stupňů. Leží totiž velmi daleko od planety, a tak na něj nemá tak silný vliv její gravitace a ke slovu se dostávají jiné, mnohem slabší síly.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?