Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Televizní vysílání v mobilu

Televize v mobilu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Televize v mobilu. | foto: T-MobileReprofoto

Ačkoli se o mobilním televizním vysílání hovoří již několik let, tuto vymoženost lze v České republice plně využívat teprve od počátku srpna letošního roku. Vodafone totiž jako první tuzemský operátor zařadil do své nabídky mobil, který dokáže přijímat digitální signál DVB-T.

Myšlenka spojení televizoru a mobilního telefonu není nic nového. Za tímto účelem byl vyvinut nový standard DVB-H, který vychází z klasického digitálního formátu DVB-T postupně nahrazující postarší analogové vysílání. Je ovšem koncipován tak, aby mohlo být využíván v mobilních zařízeních – zřetel je brán především na datovou náročnost z důvodu úspory energie akumulátoru koncového přístroje a lepší příjem televizního signálu. Na trhu se už vyskytuje několik mobilů, které tuto technologii podporují, ty se u nás ale právě z důvodu absence mobilního vysílání zatím moc nevyskytují.

Na podzim roku 2006 proběhl na území Prahy pilotní provoz mobilní televize DVB-H, o nějž se úspěšně postaral T-Mobile (projekt Televize v kapse). Z technologického hlediska by tedy nic nebránilo uvedení služby do komerčního provozu, problém je ovšem v české legislativě. Jeden subjekt totiž nemůže podle zákona vlastnit jak obsahovou, tak i frekvenční licenci, přičemž k mobilnímu televiznímu vysílání jsou nutné obě. Řešením může být tedy pouze změna mediální zákona, který to umožní. Není proto divu, že za ty dva roky, co se DVB-H ustálilo na mrtvém bodě, přišly jiné subjekty s vlastním řešením – Vodafone zařadil do své nabídky nový mobil LG, který podporuje plnohodnotné digitální vysílání DVB-T, O2 naopak již delší dobu nabízí televizní vysílání prostřednictvím mobilní sítě třetí generace.

DVB-H

LG HB620T
Díky novému telefonu LG HB620T, který Vodafone začal na počátku srpna prodávat, mohou konečně mobilní uživatelé okusit opravdové mobilní televizní vysílání. Přímo na displeji mobilu je možné sledovat volně dostupné televizní kanály - ČT1, ČT2, ČT24, ČT4 Sport, Nova, Prima, Óčko, Public TV, Z1 a další, které brzy přibudou v závislosti na celoplošném rozvoji digitalizace. Zároveň lze v digitální kvalitě poslouchat i rozhlasové stanice. Baterie při sledování televizního vysílání vydrží až 2.5 hodiny. LG HB620T se neomezuje pouze na volání a sledování televize. Má i 2 Mpix fotoaparát, hudební přehrávač, bluetooth a podporuje microSD karty. Standardní cena tohoto modelu je 7 977 Kč.

LG HB620T

O2 Mobilní TV
Pokud voláte v síti O2, vlastníte telefon vybavený podporou UMTS a nacházíte se v jeho dosahu (Praha, Brno a Karlovy Vary), můžete si předplatit službu Mobilní TV. Televizní vysílání zahrnuje 8 kanálů: ČT1, ČT2, ČT 4ČT24, Prima, TV Óčko, Eurosport a Meteo TV. Přístup ke všem televizním kanálům si můžete objednat na jeden den, týden, nebo měsíc. Za jednodenní sledování zaplatíte 20 Kč, týdenní aktivace vyjde na 75 Kč a na měsíční přístup si připravte 150 Kč. K platbě dojde v okamžiku prvního přístupu až v menu Mobilní TV po zvolení odkazu přehrát. Tyto ceny jsou koncové včetně přenesených dat.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Televize v mobilu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Televize v mobilu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Televize v mobilu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!