Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Tučňáků je na Antarktidě přes půl milionu, zjistily satelity

tučňák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy tučňák | foto: Shutterstock

SYDNEY Téměř 600 000 tučňáků císařských, skoro dvojnásobek původních odhadů, žije podle vědců na Antarktidě. Sčítání těchto zvířat bylo dosud velmi obtížné. Nyní ale se zjišťováním skutečného početního stavu tohoto druhu tučňáka pomohly satelity.

Sčítání provedla skupina vědců z australských, britských a amerických výzkumných institucí, kteří výsledky zveřejnili v odborném časopise PLoS ONE. Pomocí satelitních snímků s velkým rozlišením zjistili, že na Antarktidě žije 595 000 tučňáků císařských. Některé kolonie těchto zvířat prý ale zmizely. Podle vědců za tím stojí změny klimatických podmínek.

ČTĚTE TAKÉ:

"Je to první úplné sčítání nějakého živočišného druhu provedené z vesmíru," řekla ekoložka Barbara Wienecková z Australské antarktické divize. InFormace o sčítání poskytla agentura Reuters. Půl milionu tučňáků císařských však podle ní není počet, který by měl vědce uchlácholit.

Počty těchto zvířat by mohlo ovlivnit oteplování oceánů, které odborníci zaznamenali. Vědci se obávají především změn mořského ledu, který je spojen s kontinentem a na kterém většina kolonií žije. Větší populace tučňáků by naopak mohla vytvářet tlak na množství malých vodních korýšů, kterými se tito ptáci především živí.

Tučňák císařský (Aptenodytes forsteri) je největším druhem tučňáka. Může dosahovat výšky až 122 centimetrů. S ostatními desítkami i stovkami jedinců vytváří kolonie, ve kterých dokáže přečkat mimořádně mrazivé počasí.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS


Původně se mělo za to, že na Antarktidě žije mezi 270 000 a 350 000 jedinci tohoto druhu ptáka. Sčítání prováděná tradičnějšími metodami však byla nepřesná vzhledem k extrémním podmínkám na Antarktidě, kde mohou teploty klesat k minus 50 stupňům Celsia. K některým koloniím se vědci nedostali.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!