Pondělí 12. dubna 2021svátek má Julius 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Teorii relativity Einsteina potvrdil satelit USA

Albert Einstein. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Albert Einstein. | foto: Reprofoto

WASHINGTON Americký kosmický aparát Gravity Probe B (GP-B) potvrdil dva klíčové předpoklady všeobecné teorie relativity Alberta Einsteina, oznámil v oficiální zprávě americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Satelit, který odstartoval v roce 2004, měl s použitím mimořádně přesných gyroskopů změřit hypotetický geodetický efekt zakřivení času a prostoru kolem gravitačního tělesa. Měl rovněž prokázat platnost jevu zvaného frame-dragging, což je čas a prostor, který kolem sebe objekt "vleče" při rotaci.

Čtěte také:

Aparát GP-B podle NASA oba jevy s mimořádnou přesností rozpoznal, když se na polární oběžné dráze zaměřil na hvězdu IM Pegasi. Pokud by zemská přitažlivost neměl žádný vliv na čas a prostor, gyroskopy (přístroje pro navigaci) amerického satelitu by trvale ukazovaly stejným směrem.

Země ponořená do medu
V měřitelných hodnotách ale pod tlakem gravitace vykazovaly minutové změny, což Einsteinovu revoluční teorii potvrzuje. "Představte si planetu Zemi ponořenou do medu," přiblížil pro agenturu AP jev Francis Everitt ze Stanfordské univerzity. "Jak se planeta otáčí, med kolem ní vytváří vír - a stejné je to s časem a prostorem," řekl americký vědec.

Aparát GP-B podle něj potvrdil dvě nejzávažnější Einsteinovy teorie, což má dalekosáhlé následky pro astrofyzikální výzkum. Projekt GP-B patří v historii NASA k nejdlouhodobějším - byl zahájen už v roce 1963 s cílem experimentovat v oblasti teorie relativity. Postupně se rozrostl v rozsáhlý a mimořádně technicky náročný projekt. Gyroskopy umístěné na GP-B jsou nejpřesnější na světě.

Podle Billa Danchiho z washingtonského sídla NASA mají výsledky nynějšího zkoumání dopad na celé odvětví teoretické fyziky. "Každé příští zkoumání Einsteinovy všeobecné teorie relativity bude muset vycházet z ještě přesnějšího měření, než jakým disponuje GP-B," řekl Danchi.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Pronájem byt 3+kk Skuteč
Pronájem byt 3+kk Skuteč

Vítězslava Nováka, Skuteč, okres Chrudim
11 900 Kč/měsíc