Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Teorii relativity Einsteina potvrdil satelit USA

Albert Einstein. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Albert Einstein. | foto: Reprofoto

WASHINGTON Americký kosmický aparát Gravity Probe B (GP-B) potvrdil dva klíčové předpoklady všeobecné teorie relativity Alberta Einsteina, oznámil v oficiální zprávě americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Satelit, který odstartoval v roce 2004, měl s použitím mimořádně přesných gyroskopů změřit hypotetický geodetický efekt zakřivení času a prostoru kolem gravitačního tělesa. Měl rovněž prokázat platnost jevu zvaného frame-dragging, což je čas a prostor, který kolem sebe objekt "vleče" při rotaci.

Čtěte také:

Aparát GP-B podle NASA oba jevy s mimořádnou přesností rozpoznal, když se na polární oběžné dráze zaměřil na hvězdu IM Pegasi. Pokud by zemská přitažlivost neměl žádný vliv na čas a prostor, gyroskopy (přístroje pro navigaci) amerického satelitu by trvale ukazovaly stejným směrem.

Země ponořená do medu
V měřitelných hodnotách ale pod tlakem gravitace vykazovaly minutové změny, což Einsteinovu revoluční teorii potvrzuje. "Představte si planetu Zemi ponořenou do medu," přiblížil pro agenturu AP jev Francis Everitt ze Stanfordské univerzity. "Jak se planeta otáčí, med kolem ní vytváří vír - a stejné je to s časem a prostorem," řekl americký vědec.

Aparát GP-B podle něj potvrdil dvě nejzávažnější Einsteinovy teorie, což má dalekosáhlé následky pro astrofyzikální výzkum. Projekt GP-B patří v historii NASA k nejdlouhodobějším - byl zahájen už v roce 1963 s cílem experimentovat v oblasti teorie relativity. Postupně se rozrostl v rozsáhlý a mimořádně technicky náročný projekt. Gyroskopy umístěné na GP-B jsou nejpřesnější na světě.

Podle Billa Danchiho z washingtonského sídla NASA mají výsledky nynějšího zkoumání dopad na celé odvětví teoretické fyziky. "Každé příští zkoumání Einsteinovy všeobecné teorie relativity bude muset vycházet z ještě přesnějšího měření, než jakým disponuje GP-B," řekl Danchi.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....