Sobota 29. února 2020svátek má Horymír 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Teplo z měst ovlivňuje teploty tisíce kilometrů daleko

Chicago | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chicago | foto: Shutterstock

WASHINGTON Doprava ve městech, vytápění budov, klimatizace a další aktivity vytvářejí nadbytečné teplo, které se může stát součástí proudů v atmosféře a ovlivnit teplotu v místech tisíce kilometrů daleko. Tvrdí to studie, kterou podle agentury AFP zveřejnil časopis Nature Climate Change. Závěry by prý mohly pomoci objasnit, proč jsou v některých oblastech na severní polokouli mírnější zimy, než jak předpovídají klimatické modely.

Vědci se zabývali takzvaným odpadním teplem, které vzniká například při vytápění budov nebo při spalování fosilních paliv. Experti tvrdí, že toto teplo pak zřejmě proniká do vzduchu proudícího v atmosféře a v rámci tohoto takzvaného tryskového proudění se může dostat do vzdálených oblastí a zvýšit zde teplotu až o jeden stupeň Celsia.

Ochlazení v Evropě

Vědci z Kalifornské univerzity v San Diegu, z Floridské univerzity a z amerického Národního střediska pro výzkum atmosféry (NCAR) tak prý ve svých modelech zaznamenali oteplení, ke kterému dochází na podzim a v zimě v rozsáhlých oblastech na severu Kanady, na Aljašce a na severu Číny. V některých částech Evropy by změny v atmosférickém proudění mohly prý naopak způsobit ochlazení, a to především na podzim.

Agentura AP upozornila, že o skutečnosti, že teplota ve městech je vyšší než v zemědělských oblastech, se ví relativně dlouho. Studie ale naznačuje, že teplo může stoupat do výšky asi 800 metrů a měnit vzdušné proudění. Vliv tohoto jevu na globální teploty je ale zanedbatelný, tvrdí experti. Na úrovni planety prý způsobuje nárůst teploty průměrně jen o 0,01 stupně Celsia.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské
TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské

Může se stát, že maminka ze zdravotních důvodů kojit nemůže nebo má mléka málo, případně má dítě problémy se sáním. Trápit se donekonečna tím, že vás maminka kojila do dvou let a vy už po pár měsících nemáte ani kapku, není nic platné.