Středa 3. června 2020svátek má Tamara 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Thajsko nasadilo vosy do boje proti červcům ohrožujícím manioky

Plantáž manioku (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plantáž manioku (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Bangkok Thajští entomologové během víkendu vypustili první vlnu armády čítající čtvrt milionu drobných vosiček do boje proti přemnoženým červcům ohrožujícím 1,5 miliardy rostlin manioku. O válce hmyzu informoval dnes list The New York Times.

Vosičky, z nichž každá je menší než špendlíková hlavička, na červcích cizopasí; propíchnou jejich tělo a nakladou do nich vajíčka. Larva pak červce požírá zevnitř a během několika dní se nová vosička vyklube z mumifikovaného těla oběti, aby našla nového hostitele pro své potomky.

Jde o zatím poslední boj mezi farmáři a hmyzem o rostlinu, která je pro obě tyto skupiny životně důležitá. Thajsko je po Nigérii a Brazílii třetím největším světovým producentem manioku (Manihot esculenta) a největším vývozcem této plodiny, známé také pod názvy kasava či tapioka. Druh červce, který dělá Thajcům těžkou hlavu, se živí výhradně maniokem - a vosičky, nasazené proti němu, se zaměřují jen na tento konkrétní druh červce.

"V tomto ohledu jde o perfektní biologickou kontrolu," říká Rod Lefroy z neziskové skupiny Mezinárodní středisko tropického zemědělství (ICTA), která vypuštění vosiček koordinuje. Použití vosiček už se osvědčilo v Africe a odborníci doufají, že bude úspěšné i v Thajsku, odkud pochází 60 procent světového vývozu manioku.

Červci, jejichž životní cyklus trvá asi měsíc, se šíří velmi rychle; každý jedinec naklade průměrně 440 vajíček a vyprodukuje deset generací za rok.

Tento hmyz se živí výhonky rostlin manioku a brzdí jejich růst jedovatými slinami. V loňském roce červci zničili pětinu až čtvrtinu thajské úrody manioku, což vyděsilo zemědělce a zvýšilo ceny.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....