Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Tradice pěstování vína přišla do Francie od Etrusků, míní vědci

Degustace vína - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Degustace vína - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

WASHINGTON Francie patří ke světovým velmocím ve výrobě vína, podle archeologů ale předky dnešních Francouzů tomuto umění před 2500 lety naučili Etruskové, tedy starověcí obyvatelé Itálie. Vyplývá to z výzkumu, jehož výsledky zveřejnil americký vědecký tým v odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

Lidé začali pěstovat vinnou révu už před 9000 lety na Blízkém východě, jen velmi málo se ale dosud vědělo o tom, kdy a jak se tato tradice rozšířila ve Středomoří. Tým kolem Patricka McGoverna z Muzea archeologie a antropologie Pennsylvánské univerzity v americké Filadelfii nyní tuto záhadu díky analýze archeologických nálezů poněkud objasnil.

Stopy vína v amforách a lisu

McGovern se svými kolegy zkoumal zbytky etruských amfor nalezených ve starověkém jihofrancouzském přístavu Lattara. V nádobách, které se na jih Francie dostaly kolem roku 625 před naším letopočtem, našli mikroskopické zbytky vína. Zbytky kyseliny vinné objevili i na kamenném lisu, který pochází z let 425 až 400 před naším letopočtem. Tento lis na víno je prvním hmatatelným důkazem o pěstování vinné révy na území dnešní Francie.

Víno s kořením

Laboratorní analýzy rovněž ukázaly, že předci Francouzů přidávali do vína pryskyřice, kupříkladu z piniového dřeva, a koření včetně rozmarýnu, tymiánu a bazalky. Víno s kořením se používalo jako léčivo, pryskyřice sloužila jako konzervant.

O prvním víně čtěte zde:

Francie je dnes největším pěstitelem vinné révy na světě, podle tabulek Mezinárodního úřadu pro révu a víno za ní následuje Itálie. Ačkoli celosvětově roste výroba mimo Evropu, a to například v USA, Chile nebo Číně, tvoří víno z Francie, Itálie a Španělska stále více než polovinu celosvětové produkce.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...