Středa 15. července 2020svátek má Jindřich 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Deset let sháněli vědci z Obory tramvaj. Za noc ji zničili vandalové

Zvýšený zájem o paralyzující prostředek, zaznamenávají v Německu jak... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvýšený zájem o paralyzující prostředek, zaznamenávají v Německu jak... | foto: Shutterstock

OBORA Neúspěch provází snahu vědců obnovit netradiční výzkumné paleontologické pracoviště u obce Obora na Blanensku. Za základnu jim za komunismu sloužila stará tramvaj, která těsně před jeho pádem shořela. Po deseti letech jednání sehnali vědci jinou a v květnu ji převezli z Brna do Obory. Zdevastovali ji ale vandalové, řekl ředitel Mendelova muzea Masarykovy univerzity v Brně Ondřej Dostál.

"Je to neuvěřitelné, ale vandalové neřádí jen v brněnské hromadné dopravě. Naši tramvaj si našli i v klidném koutě u Obory, kde stojí v jabloňovém sadu," doplnil ředitel. Tramvaj získali vědci od brněnského dopravního podniku za cenu šrotu.

Sháněli ji dlouhá léta. Její převoz na sever Blanenska byl náročný. Byl k němu nutný speciální jeřáb. Na místě stála jen pár dní, pak se stala terčem útoku vandalů.

ČTĚTE TAKÉ:

"Rozbili okna, vyvrátili dveře, je posprejovaná a má poškozená sedadla. Vandalové si dokonce k tomu přinesli i nářadí," doplnil ředitel. Po výtržnících pátrá policie, výsledky jejich práce můžete vidět na Youtube. Škoda se odhaduje na 50.000 korun. S opravou se počítá v nejbližších týdnech. Ještě předtím bude muset být celý areál oplocen.

Původní tramvaj prý zapálila StB, aby se v ní nescházely 'živly'

Vědecké pracoviště je na paleontologicky mimořádném místě světového významu. U Obory odborníci našli 120 druhů permského hmyzu. Výzkum se dělal už za komunismu. Vypráví se, že tramvaj později zapálila Státní bezpečnost (StB), protože měla obavy z toho, aby se v ní nescházely protisocialistické živly.

"Tramvaj byla takovým společenským místem. Místní si ji chodili prohlížet jako raritu a při neformálním kontaktu s vědci se seznamovali s jejich výzkumem. Na tuto tradici jsme chtěli navázat. Zatím se to nepodařilo," dodal Dostál.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...