Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Tranzistory slaví 60. narozeniny

Za existenci počítačových procesorů vděčíme vynálezu tranzistoru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Za existenci počítačových procesorů vděčíme vynálezu tranzistoru. | foto: Reprofoto

Je tomu více než šedesát let, co se technikům Bellových laboratoří poprvé podařilo pomocí tranzistoru zesílit elektrický proud. Byly tak položeny základy moderní výpočetní techniky.

Za jeho vynálezem stojí pánové William Shockey, John Bardeen a Walter Brattain, kteří si už od konce druhé světové války lámali hlavy, jak vylepšit vojenskou radarovou techniku. Až 16. prosince 1947 se jim podařilo pomocí nového vynálezu zesílit napětí více než na desetinásobek. O názvu nového objevu se vedly dlouhé diskuse, ale nakonec vyhrála varianta „tranzistor“ vzniklá sloučením slov „transfer“ a „varistor“.

Existují však dohady, že vynález tranzistoru má mnohem straší historii. Už v roce 1926 si Němec Julius Edgar Lilienfeld nechal patentovat pole řízené tranzistorem – svou revoluční myšlenkou však nejspíše předběhl dobu natolik, že se jeho práce nikdy nesetkala s praktickým využitím.

První léta tranzistoru nebyla jednoduchá, protože si málokdo dokázal představit jeho nasazení do praxe. Samotné laboratoře jeho existenci veřejně přiznaly až v roce 1948. Nakonec se vše v dobré obrátilo a všichni tři zmínění pánové obdrželi za svůj objev Nobelovu cenu za fyziku.

Další prudký rozvoj tranzistorové technologie přišel po roce 1959, kdy se vědcům podařilo sestavit první vícetranzistorové prvky – integrované obvody. Gordon Moore, zakladatel firmy Intel, tehdy prohlásil, že počet integrovaných tranzistorů se zdvojnásobí každých 18 měsíců. To se do puntíku splnilo a tento jev byl označen jako Moorův zákon.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

TESTOVÁNÍ: Vyzkoušejte s námi 3 druhy bezlepkového pečiva Vitacelia
TESTOVÁNÍ: Vyzkoušejte s námi 3 druhy bezlepkového pečiva Vitacelia

Připravili jsme si pro vás tři druhy bezlepkového pečiva (slané i sladké), o které se můžete přihlásit v novém testování. Od každého máme celých čtyřicet kusů.