Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Počítače už netáhnou. U dětí boduje věda a robotika

Oblíbeným kroužkem se letos pro děti stala věda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oblíbeným kroužkem se letos pro děti stala věda. | foto: Shutterstock

PRAHA Při výběru kroužků letos u dětí boduje věda či robotika, o počítačové kroužky už takový zájem není. Podle organizátorů zájmových aktivit pro děti podléhá nabídka trendům, otevírají proto třeba kurzy pro malé kuchaře nebo hráče na ukulele.

 I rodiče, kteří mají hluboko do kapsy, ale mohou dětem vybrat kvalitní zábavu, školné v některých zájmových dětských sdruženích se pohybuje kolem několika set korun ročně.

"Trendům se snažíme přizpůsobovat, letos je to třeba robotika," řekl například ředitel pražských Domů dětí a mládeže Libor Bezděk. V tomto kroužku si budou děti sestavovat a programovat robota ze stavebnice Lego. Naopak klasické kroužky počítačů a programování prý už tolik netáhnou, jednak má skoro každý počítač doma, jednak nadšených programátorů tolik není.

ČTĚTE TAKÉ:

"Zatímco před pěti lety bylo populární hrát florbal či zpívat jako superstar, před dvěma roky chtěl každý vařit jako Babica či Pohlreich, letošním hitem jsou kroužky zaměřené na vědecké pokusy," uvádějí zástupci sdružení Kroužky, které organizuje aktivity přímo ve školkách a školách pro 10 000 dětí. Ve vědeckém kroužku budou děti provádět různé přírodovědné pokusy a zkusí si práci v laboratoři.

Zábava může vyjít i na deset tisíc korun ročně

Kromě technických a přírodovědných kroužků se v nabídce začínají objevovat i netradiční umělecké obory, například hra na ukulele, hra na rytmické nástroje nebo tkaní.

Zábava pro potomky se může rodičům dost prodražit, průměrná cena kroužku se v pražských domech dětí a mládeže pohybuje kolem tří tisíc korun ročně. Jsou sice levnější aktivity, třeba orientační běh, jízda na koni ale může podle Bezděka vyjít na 10 000 korun ročně.

Levnější alternativu nabízejí některá dětská sdružení, třeba Pionýr, Junák, debrujáři nebo mladí hasiči. "Celoroční aktivity v dětských sdruženích vyjdou rodiče běžně řádově na stokoruny, a přitom ovšem nabízejí srovnatelnou kvalitu s komerčními subjekty, které jsou mnohdy výrazně dražší," upozornil Ondřej Šejtka z České rady dětí a mládeže.

Databáze s 4000 dětskými spolky rozdělená podle zaměření kroužku nebo místa bydliště je na webu www.kamchodit.cz.

,

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

Ilona Csáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

Snímek ukazuje členy ázerbájdžánských ozbrojených sil střílejících... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!