Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Trendy v oblasti technologií roku 2009

Asus Eee PC. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Asus Eee PC. | foto: AsusTekReprofoto

Podle prognóz analytické společnosti Deloitte bude tento rok ve znamení nárůstu prodeje netbooků , nechráněných technologických značek a většího sledování spotřeby energie.

Velký zájem o miniaturní přenosné počítače, tzv. netbooky, v roce 2009 i nadále poroste. Díky jejich nízké ceně, malé spotřebě energie a dostatečnému výkonu najdou využití v mnoha odvětvích. Ve studii se například píše o tom, že by netbooky mohly využívat i úředníci namísto obvyklých PC a lze jimi nahradit i schránky a PDA pracovníků v terénu.

Kvůli současné ekonomické krizi bude více zákazníků za účelem snižování výdajů zkoušet levnější, neznačkové produkty. S novými dodavateli může přijít i nutnost seznámit se s novým rozhraním, což by se mohlo projevit ve snížení produktivity. Snížená poptávka po prémiových značkách však zřejmě nepovede k rozsáhlému zlevňování, neboť  výrobci raději vydrží krátkodobý náhlý pokles prodeje, než aby se smířily s tím, že snížení cen by mohlo oslabit jejich image v dlouhodobém měřítku.

Dále se očekává, že společnosti budou více sledovat spotřebu energie. Jedním zdrojem možné úspory, která se nabízí, jsou datová centra. Mnohé společnosti možná zváží využití externích datových center formou outsourcingu, zařízení vybavených nejnovějšími a nejvýkonnějšími technologiemi. Ovšem optimálním přístupem by mohlo být stanovit maximální možnou velikost datových center, spíše než uvažovat o jejich dalším rozšiřování.

Předpovědi pro rok 2009 vycházejí z interview s klienty členských společností skupiny, z informací poskytnutých více než šesti tisíci partnery a manažery specializovanými na TMT z členských společností Deloitte, z diskusí s analytiky z daného odvětví i z interview s předními manažery z celého světa.

 

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....